Help for English

FALL, FILL, FAIL, FILE ...

PRE-INTERMEDIATE Vydáno dne 27.03.2009

Co mají společného slovíčka FALL, FILL, FAIL, FILE, FEEL, FELL? Podobný pravopis, podobná výslovnost. Možná proto se všem tak často pletou.FALL, FILL, FAIL, FILE …

Slovíčka fall, fill, fail, file, feel a fell jsou pro mnohé studenty kámen úrazu. Určitě ne všechny. V některých mají již dávno jasno, u jiných je to horší. Co znamenají a jak je správně vyslovit? To vše si probereme v tomto článku.

Začneme ale tím, že si prověříme vaše znalosti. Podívejte se na slovíčka níže a zkuste si je přeložit a nahlas je vyslovte. Rozhodně však zatím nepokračujte ve čtení článku, dokud tento úkol nebudete mít za sebou. Nezapomínejte: děláte to hlavně kvůli sobě – budete vědět, jak moc (nebo málo) je tento článek pro vás důležitý.

Hotovo?

Nyní na tato slovíčka klikněte myší a otevře se ‘řešení’ tohoto úkolu.

Jak jste dopadli?

Máte vše dobře, nebo ‘skoro’ dobře? Bude se vám hodit dnešní článek?


Těchto šest záludných slov jsme rozdělili na dvě skupiny podle toho, jak moc se vzájemně pletou.

  • fall/'fɔ:l/, fell/'fel/ , feel/'fi:l/
  • fill/'fɪl/, file/'faɪl/, fail/'feɪl/


Možná se budete ptát, proč jsme zvolili zrovna tato slovíčka. Vždyť přece fall a feel se zase tolik nepletou. To ano, ale jelikož se jedná o nepravidelná slovesa, souvisí s nimi i jejich tvary minulého času a příčestí minulého.

Většina studentů ví, že padat se řekne fall. Stejně tak cítit znají jako feel. Problém nastává, když mají tvořit nepravidelné tvary.

Často si myslí, že minulý čas slovesa fall je felt. Když jsou upozorněni (třeba učitelem), že felt je minulý čas slovesa feel, jsou v koncích. Většinou jsou schopni vytvořit příčestí slovesa fall, ale na minulý čas si ne a ne vzpomenout:

fall – ??? – fallen
feel – felt – felt

Pomoci by si ale mohli češtinou. Ve slově cítit máme dvě písmena T:

Pozn.: Více si přečtěte v našem seriálu o nepravidelných slovesech.Další trojice slov je na tom snad ještě hůř. Problematická bývá výslovnost i pravopis infinitivů, ale také výslovnost a pravopis průběhových tvarů. Pojďme si to ukázat postupně. Nejprve infinitivy:

Stejně tak tomu bude u minulého času. Slovesa jsou pravidelná, proto pouze přidáváme -ed. Na výslovnosti ani v pravopisu se nic nemění.

A jako poslední si ukážeme průběhové tvary. Opět se nic nemění, výslovnost i pravopis kořene slova zůstávají stejné:

Připomeneme zde ještě sloveso feel. Může být i v průběhovém tvaru feeling. Toto slůvko také znamená pocit. Opět připomínáme výslovnost, tentokrát slovíček filling (krátce) a feeling (dlouze):

  • filling /fɪlɪŋ/
  • feeling /fi:lɪŋ/

Poznámka k významu slov

Překlady základních slovíček vidíte vždy na začátku odstavce. U slov z první kategorie (fall, fell, feel) není třeba nic dodávat, ale v této části se objevila slovíčka filling a filing, která mohou být průběhovým časem sloves, ale mohou to být také podstatná jména.

  • filling /fɪlɪŋ/ = výplň, náplň (např. koláče), plomba (zubní)
  • filing /faɪlɪŋ/ = archivování, zakládání (do šanonů)

Další problém je použití těchto výrazů v prostředí kancelářském. Sloveso file znamená zakládání (do šanonů), ale pokud chcete přeložit slovo “vyplňování” (třeba formulářů), musíte použít frázové sloveso fill in, případně fill out.

file a document = založit dokument (do šanonu)
fill a document in = vyplnit dokument (taky fill in a document)
fill a document out = vyplnit dokument (taky fill out a document)Jako ‘bonus’ jsme si pro vás připravili ještě dvě slovíčka. Nepletou se s těmi v našem článku, ale občas se pletou vzájemně. Jde především o výslovnost.Online angličtina od autorů Help for English!

Bezkonkurenční online angličtina za 169 Kč měsíčně.
Přečtěte si více informací nebo si ji hned zdarma vyzkoušejte.

Pokračovat můžete zde:

PRE-INTERMEDIATE

Test: FALL, FILL, FAIL, FILE ...

Otestujte si, zda umíte správně používat slovíčka FALL, FILL, FAIL, FILE a FEEL.
ADVANCED

Seriál o vaření: nadíváme, plníme a špikujeme

Kuchařský seriál – slovesa spojená s nadíváním a špikováním

INTERMEDIATE

Frázová slovesa 16: FALL

Vyzkoušejte si, jak znáte frázová slovesa tvořená se slovesem FALL.

Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno FALL, FILL, FAIL, FILE ... 23 20728 Od Janea777 poslední příspěvek
před 11 lety