Help for English

Co znamená BRUNCH

PRE-INTERMEDIATE Vydáno dne 06.05.2011

Setkali jste již se slovíčkem BRUNCH? Připomíná vám LUNCH? Od pravdy nejste daleko.Co znamená BRUNCH

Narazili jste už někdy na slůvko brunch/‘brʌntʃ/? Napovíme, že souvisí s jídlem a vzniklo spojením slov breakfast a lunch. Tento jev se označuje 'blending’. Více zde.

Pokud byste toto slovo chtěli překládat do češtiny, moc byste neuspěli. Můžete sice použít ‘pozdní snídaně’ nebo něco podobného, ale zdaleka tím nevyjádříte podstatu brunche. Z tohoto důvodu se poslední dobou začíná i v češtině používat slovíčko brunch, které se prostě čte “branč”.

Pozn.: Stejně jako se nedá do češtiny přeložit ‘brunch’, nepřeložíte do angličtiny například české slovo ‘pomlázka’ a spoustu jiných. Více zde.

Co toto slovo vyjadřuje

Stále však nevíme, co takový brunch vlastně znamená. Jde o spojení slov ‘snídaně’ a ‘oběd’ a s tímto také souvisí jeho význam. Brunch je snídaně a oběd v jednom, který se jí o víkendu nebo o svátcích. Začíná se podávat mezi 11:00 a 13:00. Konzumace je pak otázka několika hodin, a končit může třeba až v 16:00. Brunch ale není pouze o tom, že se najíte, ale že se najíte v klidu, pomalu a s přáteli. Proto se brunche pořádají nejčastěji o víkendech.

Co si můžete dát

Už tedy víme, co slovíčko brunch vyjadřuje, ale stále asi není jasné, na čem si můžeme pochutnat. Jelikož jde o kombinaci snídaně a oběda, najdete zde nejen klasické snídaňové pochoutky, ale i pokrmy spíše obědové. Pochopitelně záleží, kde si brunch dáte a jak bude bohatý.

Někdy nabídka připomíná opravdu ‘pouze’ běžnou bohatší snídani (viz obrázek níže). Nechybí pečivo, ovoce, šunka, sýr, vajíčka, ovoce, atd.

Pozn.: Více si o snídaních můžete přečíst zde.

Jindy se však nabízí pokrmy, které se na snídani nepodávají. Jsou to třeba různé druhy pečeného masa, polévky, dezerty, apod. Někdy jsou součástí brunche i pokrmy, které nepatří ani k běžnému nedělnímu obědu, jako třeba mořské plody, sushi, nebo různé speciality. K brunchi patří také často alkohol, někdy víno, šampaňské, ale i různé koktejly. Podívejte se na videa v odkazech níže.

Kde si můžete dát brunch

Brunch je velice oblíbený v Americe, Británii, ale i v mnoha dalších zemích. Poslední dobou se dostává i do Česka. Existuje několik možností, kde si na brunchi pochutnat:

  • hotelový brunch

V neděli (a někdy i v sobotu) nabízí mnoho hotelů vyšší kategorie brunch nejen pro své hosty, ale i pro kolemjdoucí. Často je však nutná rezervace. Je podáván formou švédských stolů (buffet/'bʊfeɪ/) a výběr je zde velice široký. Platí se jednorázově za konzumaci všeho nabízeného jídla a pití (které vám číšník pohotově dolévá). Takový brunch si můžete dát i v některých hotelech u nás.

  • brunch v restauraci

Některé restaurace nabízí nedělní brunch. Může jít opět o formu švédských stolů, ale také o speciální ‘brunch menu’, kde si vyberete, na co máte zrovna chuť. Takové restaurace můžete najít i v Česku.

Více o pražských brunchích se dočtete například zde nebo zde.

  • domácí brunch

Na brunch však nemusíte chodit do hotelu či restaurace. Můžete pozvat na nedělní odpoledne pár přátel a pohostit je u vás doma. V zahraničí je to docela běžné. U nás se s tím zatím moc nesetkáte.

Podívejte se…

Dnes je ilustračních fotografií méně a nejsou zcela přesné, proto nabízíme pár užitečných odkazů ze serveru Youtube, kde budete moci ještě lépe vychutnat atmosféru brunche.

Sunday Brunch at Sheraton
Pozvánka na nedělní brunch v hotelu Sheraton v Mexiku.

Covenant Cafe Sunday Brunch Buffet
Pozvánka na brunch v Covenant Cafe v Chicagu.

Sunday Brunch at Hilton Prague
Pozvánka na nedělní brunch v hotelu Hilton v Praze.

Breakfast vs. Brunch
Pořad stanice CBS, který porovnává snídani a brunch.

Sunday Brunch Recipes
Nakonec se můžete podívat na pár receptů na domácí brunch.

Závěr

Tak co, znali jste slůvko brunch, nebo jste ho odhadli? A zaujalo vás? Co si takhle udělat někdy nedělní brunch s přáteli? Když ne v restauraci, tak třeba u vás doma.

Pozn.: O brunchi si můžete také přečíst na anglické Wikipedii.
Aplikace pro výuku angličtiny od autorů Help for English!

Učte se s naší online aplikací englishme! anglicky celý rok za 1490 Kč.
Přečtěte si podrobný popis nebo si rovnou vyzkoušejte týden zdarma.

Pokračovat můžete zde:

INTERMEDIATE

Blending: smíchaná slova (brunch, frenemy...)

Znáte slova chillax, frenemy, ginormous či Czenglish? To jsou příklady tzv. BLENDINGU, tedy vytváření nových slov pomocí smíchání již existujících slov.

ELEMENTARY

Cvičení: Co znamená 'S?

Poznáte, zda v uvedených větách má 'S roli přivlastňovací nebo se jedná o stažený tvar slovesa IS nebo HAS?

PRE-INTERMEDIATE

LUNCH vs. LAUNCH vs. LOUNGE

Trojice záludných slovíček. Pozor na pravopis, výslovnost i význam.

Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno Co znamená BRUNCH 11 17578 Od gootka poslední příspěvek
před 11 lety