Help for English

Spielberg, Frankenstein...

ELEMENTARY Vydáno dne 31.05.2011

Jak se správně vyslovují slova začínající na písmena SP, ST apod.? Jak správně přečíst jména jako SPIELBERG či STEINBECK?Spielberg, Frankenstein...

Dnešní článek o výslovnosti bude krátký ale snad někomu z Vás otevře oči. Podíváme se, jak se čtou slova začínající na SP, ST apod., tedy např. na jména uvedená v názvu. Hlavní poselství článku je:

 

Angličtina není němčina!

 

V němčině se totiž tato počáteční S- čtou jako Š. Město STUTTGART se tedy čte jako / štutgart /, STRAUSS se čte jako / štraus / atd. V angličtině se tato přejatá slova vyslovují na začátku se souhláskou S. Steven Spielberg, slavný americký režisér, se tedy vyslovuje takto:

Spielberg

Budeme-li tedy mluvit o městě Stuttgart ve státě Arkansas, bude to / stʊtgɑ:rt / nebo pokud se někdo v anglicky mluvícím světě jmenuje příjmením Strauss (což není neobvyklé), vyslovíme ho jako / straʊs /. I některá další slovíčka, která si angličtina z němčiny vypůjčila, se vyslovují poanglicku:

spitz / spɪts / - špic (rasa psa)
strudel
/ stru:dəl / - štrůdl jistě známe

Mezi další často nesprávně vyslovovaná slova či jména patří:

Albert Einstein / aɪnstaɪn /
Frankenstein / frʌŋkənstaɪn / - jméno vědce v knize britské spisovatelky Mary Shelley
John Steinbeck / staɪnbek / - americký spisovatel, autor románů Hrozny hněvu (The Grapes of Wrath) či O myších a lidech (Of Mice and Men).
Steffi
/ stefi / - ženské jméno
Lichtenstein
/ lɪktənstaɪn /
Switzerland
/ swɪtsələnd /
spaghetti
/ spə'geti / zde je samozřejmě původ italský, ale princip je stejný - v angličtině se počáteční SP nečte jako ŠP.

Samozřejmě když budeme mluvit o německé dívce Steffi, o německém Stuttgartu či o králi valčíků Straussovi, můžeme na začátku vyslovit německé Š, čímž ukážeme respekt k původnímu jazyku, a nebo poangličtěle se S.

Jen pro zajímavost, existují i výjimky. Některá slova přejatá z němčiny si své Š ponechala. Např. xylofon / zvonkohra - glockenspiel / glɒkənʃpi:l /.

 

Závěrem

Jak jsem řekl v úvodu, článek je krátký a mnozí si možná řeknete, že zbytečný. Nevěřili byste ale, jak často i vysokoškoláci studující angličtinu říkají FRANKNŠTAIN apod. Dokud taková nesprávná výslovnost bude kolem nás, článek rozhodně nebude zbytečný. Proto pamatujte: Angličtina není němčina.

 

 
Aplikace pro výuku angličtiny od autorů Help for English!

Učte se s námi anglicky po celý rok již za 990 Kč. Získejte týden zdarma zde.

Pokračovat můžete zde:

ALL LEVELS

Je správná výslovnost důležitá?

Myslíte, že je správná anglická výslovnost důležitá? Jsem přesvědčen, že ano. Proč, to se tento článek pokusí vysvětlit a demonstrovat.
ELEMENTARY

Fonetika, to je věda #2

Další cvičení na fonetiku, které prověří vaše znalosti. Je určeno především úrovni ELEMENTARY, ale není pouze pro ně. Víte, jak se anglicky píše slovo “obvykle”?
ELEMENTARY

Výslovnost NATURAL / NATIONAL

Co je zvláštního na výslovnosti těchto dvou slov?
Copyright info:

Image (Steven Spielberg) is public domain.

Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno Spielberg, Frankenstein... 17 13084 Od chair poslední příspěvek
před 9 lety