Help for English

Nový slovník na Seznam.cz

ALL LEVELS Vydáno dne 29.06.2011

Informace o novém slovníku na Seznam.czNový slovník na Seznam.cz

Již dlouho jsem měl v plánu napsat článek o slovníku na Seznam.cz. Neustále mě totiž iritovalo, když tento slovník studenti používali a jejich práce se potom hemžila nepřesnostmi a někdy i naprostými nesmysly, které v tomto "slovníku" našli. Slovo SLOVNÍK nyní dávám do uvozovek, protože vlastně vůbec nešlo o slovník, ale o obsáhlou databázi správných a bohužel i nesprávných překladů a to navíc zcela bez komentáře či příkladů.

Toto se naštěstí nedávno změnilo a portál Seznam.cz konečně nabízí kvalitní překladový slovník, který se nemusíte bát používat. Už v něm také nenajdete logo PC TRANSLATOR ale poznámku o spolupráci s Lingea a Macmillan, což už samo o sobě je zárukou jisté kvality.

Kdybyste si ještě nedávno našli na seznamu např. slovo "konkrétní", zobrazilo by se Vám něco takového:

concrete - old seznam

Vidíte pouze 'seznam' překladů a pokud anglicky neumíte, nemáte žádné vodítko k tomu, který výraz je ten pravý či dokonce který je vůbec správný. Když jste si chtěli být jisti, čekalo Vás zdlouhavé prověřování všech nabízených možností.

Pokud si slovíčko "konkrétní" vyhledáte dnes, zobrazí se toto:

concrete - new seznam

To už je samozřejmě něco zcela jiného. Sice by se dalo polemizovat o tom, zda je vazba HAVE YOU ANYTHING PARTICULAR IN MIND skutečně reprezentativní, zda by se člověk vůbec měl učit otázku pomocí HAVE YOU, ale to je jiná otázka.

Ani v této podobě není ale slovník dokonalý, rozhodně Vám nestačí k tomu, abyste slova opravdu správně používali. K tomu slouží výkladové slovníky. Doporučuji si zde nalezené slovo ještě najít v nějakém studijním výkladovém slovníku od Oxford, Cambridge, Macmillan, Longman nebo Merriam-Webster (informace zde), kde zjistíte další důležité informace o slovíčku, vazby, ve kterých se používá, příklady použití apod. Výkladový slovník od Macmillan je dokonce nyní v Seznamu integrovaný. Stačí překliknout slovník na "En výkladový".

Celkově ale lze říci: Nebojte se, Seznam.cz už můžete bez starostí používat.

 

new seznam

 Online angličtina od autorů Help for English!

Bezkonkurenční online angličtina za 169 Kč měsíčně.
Přečtěte si více informací nebo si ji hned zdarma vyzkoušejte.

Pokračovat můžete zde:

ALL LEVELS

O našem slovníku

Informace o on-line slovníku na Help For English
UPPER-INTERMEDIATE

The Sage: Anglický slovník ke stažení zdarma!

Zde naleznete popis výborného výkladového slovníku, který je ke stažení zcela zdarma!
INTERMEDIATE

The Free Dictionary

Informace o online slovníku The Free Dictionary.
Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno Nový slovník na Seznam.cz 45 36859 Od Diana Anna Lakomá poslední příspěvek
před 11 lety