Help for English

Modální slovesa

Komentáře k článku: Modální slovesa

 

Prosim o vysvetleni vazby
„I didn't need to buy“ da se jako nebylo nutne/potřeba abych kupoval ?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od netaja vložený před 17 lety

Prosim o vysvetleni vazby
„I didn't need to buy“ da se jako nebylo nutne/potřeba abych kupoval ?

Re:

Ano.

Would

Mám dotaz, WOULD mezi modální slovesa nepatří?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od JK vložený před 17 lety

Would

Mám dotaz, WOULD mezi modální slovesa nepatří?

Re: Would

Jak se to vezme. Je to minulý čas pomocného slovesa (auxiliary) WILL, jako modální se většinou nepoužívá, ale WILL ano:

That will be tom – to bude tom (= to je určitě tom)

smechulko

Mohli by ste mi pomoct objasnit aky je rozdiel medzi vetou
‚I have to go now because I am already late for my class‘ a ‚I must go now because I am already late for my class‘..
Mala som to v jednom teste a vyslo mi ze prva veta je spravna… Dakujem velmi krasne

Odkaz na příspěvek Příspěvek od smechulko vložený před 16 lety

smechulko

Mohli by ste mi pomoct objasnit aky je rozdiel medzi vetou
‚I have to go now because I am already late for my class‘ a ‚I must go now because I am already late for my class‘..
Mala som to v jednom teste a vyslo mi ze prva veta je spravna… Dakujem velmi krasne

Re: smechulko

Ano, je to jednoduché.

I HAVE TO GO – musím, povinnost vychází z okolností (zde je ta okolnost ta, že jdu pozdě na hodinu)
I MUST GO – sám si něco přikazuji, je to hodně osobní příkaz

To s tím MUST by šlověk použil např. když si dá nějaké předsevzetí, jako že přestane kouřit, a potom si to vlastně přikazuje: I MUST MAKE IT, I MUST QUET, I MUST TRY HARDER!

I don't need to x I needn't

Dobrý večer,
rád bych se zeptal, která z vazeb se používá častejí:

I don't need to be at school …
I needn't be at school …

Děkuji

Odkaz na příspěvek Příspěvek od honyk vložený před 16 lety

I don't need to x I needn't

Dobrý večer,
rád bych se zeptal, která z vazeb se používá častejí:

I don't need to be at school …
I needn't be at school …

Děkuji

Re: I don't need to x I needn't

ROZHODNĚ vazba DON'T NEED TO / DON'T HAVE TO. Modál NEEDN'T se používá čím dál méně často, v mluvené angličtině ho uslyšíte už jen hodně zřídka, v Americe např. snad nikdy.

Tykání v angličtině?

Dosti mě zarazila tato věc:

„May I call you Jane? – Můžu Vám říkat křestním jménem? (nebo: Můžu Vám tykat?)“

Já měl za to, že v anglicky mluvících zemí žádné tykání neexistuje. Znamená to teda, že pokud vám napíšu email a tam bude „Hello Marek“, tak vám tykám? :shock:
Zní to logicky, to jo, ale netušil jsem to.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Pilda vložený před 16 lety

Tykání v angličtině?

Dosti mě zarazila tato věc:

„May I call you Jane? – Můžu Vám říkat křestním jménem? (nebo: Můžu Vám tykat?)“

Já měl za to, že v anglicky mluvících zemí žádné tykání neexistuje. Znamená to teda, že pokud vám napíšu email a tam bude „Hello Marek“, tak vám tykám? :shock:
Zní to logicky, to jo, ale netušil jsem to.

Re: Tykání v angličtině?

Jistě, akorát pro to nelze tak úplně použít slovo TYkat či VYkat, protože TY a VY je stejné. Oni samozřejmě taky rozlišují formální a neformální oslovování, a to se projevuje např. v používání křestních jmen.

Takže někomu, komu vykáte, říkáte Mr Blablah, nebo Miss Blahblah, Mrs… Ms… apod. Komu tykáte, zase říkáte křestním jménem. Když se tedy chcete zeptat, jestli někoho můžete oslovovat neformálně (tedy česky ‚tykat‘), zeptáte se, jestli ho m ůžete oslovovat křestním. Potom si můžete dovolit používat i více neformální jazyk… tedy výrazy jako např. WANNA, GONNA, GOTTA apod.

Dále je důležité vědět, že v angličtině je neformální oslovování DALEKO ČASTĚJŠÍ, než v češtině. ‚Tykají‘ si často tedy např. i lidé, kteří by si v češtině normálně ‚vykali‘.

Modílní sloveso + příslovce + významové sloveso

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jestli je možné dávat mezi modální a významové sloveso příslovce. Myslím třeba slovíčko ONLY. Je možná tato věta – I can only cook., nebo musim dát to only až na konec?
Děkuji.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Pilda vložený před 15 lety

Modílní sloveso + příslovce + významové sloveso

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jestli je možné dávat mezi modální a významové sloveso příslovce. Myslím třeba slovíčko ONLY. Je možná tato věta – I can only cook., nebo musim dát to only až na konec?
Děkuji.

Re: Modílní sloveso + příslovce + významové sloveso

Můžete.

May X Might

Dobrý den,
Murphy píše, že ve větách ve kterých „situace neni reálná“ můžeme použít pouze MIGHT a nikoliv MAY.

Mohl bych se zeptat jak moc nereálné ty situace musí být? On tam uvedl pouze jednu příkladovou větu, tak si nejsem jistý.

Vztahuje se to pravidlo o na všechny podmínkové věty v druhém kondicionálu?

Děkuji.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Pilda vložený před 15 lety

May X Might

Dobrý den,
Murphy píše, že ve větách ve kterých „situace neni reálná“ můžeme použít pouze MIGHT a nikoliv MAY.

Mohl bych se zeptat jak moc nereálné ty situace musí být? On tam uvedl pouze jednu příkladovou větu, tak si nejsem jistý.

Vztahuje se to pravidlo o na všechny podmínkové věty v druhém kondicionálu?

Děkuji.

Re: May X Might

Jistě, MIGHT je min. čas slovesa MAY a vyjadřuje v těchto případech nereálnou možnost. MAY by znamenalo, že se něco MOŽNÁ STANE, MIGHT potom, že by se to mohlo stát, KDYBY.

Takže ano, ve druhém kondicionálu MAY pravděpodobně nikdy neuvidíte.

dobry den, mohla bych se zeptat asi na jedno bo vice trivialit ?
zde v tetno vede kterou prevadim do modalu mi prijde v poradku

I suppose it´s possible that he took the wrong turing prevedu to tedy
takto he could have taken a wrong turinig .

ale pote jsem narazila na zadani kdy urcitou vetu mam dat do minulosti
napr: sorry, but I have to leave early
chapu ze tvar
have to se prevadi do min takto had to jen co nechapu proc se neda do milulosti i to leave ? dekuji moc krat za odpoved

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.