Help for English

Spojka WHETHER

Komentáře k článku: Spojka WHETHER

 

Whether I passed the test I don't know yet. S wheather se nepojí čárka, stojí-li na začátku věty? Já už nechci další pravidla či výjimky :? :-)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Edita Stiborová vložený před 15 lety

Whether I passed the test I don't know yet. S wheather se nepojí čárka, stojí-li na začátku věty? Já už nechci další pravidla či výjimky :? :-)

Re:

Nebude. Musela by být, kdyby to byla příslovečná věta. Ale není.

Je to věta předmětná. Zkuste si místo předmětné věty doplnit předmět… např:
Your name I don't know.

Tady taky čárka nebude.
Stejně tak nebude s vedlejší větou.

tohle jsme ještě nebrali a vaše vysvětlení opět zcela přehledné a krásně podané, zase budu jemně napřed :o) Díky

test

Super článek, jeden z mých nejoblíbenějších. :) S vazbou weather or not se setkávám opravdu dost často a jsem rád, že vím jak jí i sám tvořit. :)

Marku, pokud by se našel nějaký čas, nemohl byste na tohle udělat prosím test? Je to poměrně dost informací na jedno téma, dost by se šikl. :-)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Pilda vložený před 15 lety

test

Super článek, jeden z mých nejoblíbenějších. :) S vazbou weather or not se setkávám opravdu dost často a jsem rád, že vím jak jí i sám tvořit. :)

Marku, pokud by se našel nějaký čas, nemohl byste na tohle udělat prosím test? Je to poměrně dost informací na jedno téma, dost by se šikl. :-)

Re: test

Jo, to bych mohl.

whether or not

Zdravím, chtěla bych se zeptat, jestli ve vazbě whether or not musím použít kondicionál, nebo můžu říci: „I don't know whether or not he likes me.“ Děkuju za odpověď.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Aleinad vložený před 15 lety

whether or not

Zdravím, chtěla bych se zeptat, jestli ve vazbě whether or not musím použít kondicionál, nebo můžu říci: „I don't know whether or not he likes me.“ Děkuju za odpověď.

Re: whether or not

WHETHER nemá s kondicionály nic společného.
Vašemu dotazu úplně nerozumím…

Dobrý den, přece jen bych se chtěla na něco zeptat, abych měla jistotu…
„It didn?t matter whether I felt that way at home, at work or somewhere else“ – Domnívám se, že v této větě lze použít IF i WHETHER, je to tak?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Rita_Sinister vložený před 13 lety

Dobrý den, přece jen bych se chtěla na něco zeptat, abych měla jistotu…
„It didn?t matter whether I felt that way at home, at work or somewhere else“ – Domnívám se, že v této větě lze použít IF i WHETHER, je to tak?

Re:

Ano.

Re: Re:

Mockrát děkuji za odpověď

whether/weather

Výborně napsané a vysětlené!

Mimochodem, jak to nakonec Lisa s tím whether/weather vyřešila?

Dobrý večer, já bych se chtěla zeptat, zdali lze v jedné větě použít dvě podmínkové spojky? Konkrétně chci říci větu: “zeptala jsem se svých rodičů, jestli bys u nás mohla přespat pokud bude ten koncert ve Vídni.” Mockrát Vám děkuji

Myslím, že pokud ten koncert bude ve Vídni, je vedlejší věta podmínková, tudíž tu spojku whether nemůžete použít.
I asked my parents whether you could stay over night if the show is in Vienna.

aha, thanks a lot :)

Měla bych dotaz na “whether” za předložkou – jde o to, že u žádné z těch vět bych asi předložku nepoužila, proč tam jsou? děkuji.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.