Help for English

Minulý průběhový čas (past continuous)

Komentáře k článku: Minulý průběhový čas (past continuous)

 

Odkaz na příspěvek Příspěvek od mufina vložený před 15 lety

děkuji. Ještě jedno upřesnění.
Při vyprávění typu- četla jsem si knihu a můj manžel dělal střechu a psi běhali na zahradě..tedy sled událostí nešel po sobě, ale děje spolu probíali, tak je průběhový čas?
ale- četla jsem knihu, pak můj manžel dělal střechu, pak psi běhali,… prostý? díky moc

Re:

v prvním případě bude samozřejmě průběhový čas.

Pokud nejdřív nějaký čas probíhalo čtení (ale knihu jste celou nepřečetla) potom manžel dlěla střechu (ale celou ji neudělal) a pak běhali psi, tam použijete průběhový čas a naznačíte, že děje šly po sobě, např. I WAS READING A BOOK FOR A WHILE AND THEN MY HUSBAND WAS FIXING THE ROOF …

Jinak by to totiž namenalo, že jste tu knihu přečetla a pak manžel udělal celou střechu…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat proč jsem měla v testu věty: What did you do when you saw the two men? – I called the police. Proč tam je minulý prostý? Já bych i do otázky a odpovědi dala minulý průběhový. Ve stejném článku pak byla otázka What were you doing when you saw the accident? – I was standing at the bus-stop. Přijdou mi ty věty stejné avšak každá má jiný čas. Poradíte mi :?:-(

Už jsem to pochopila, teď už je mi to jasný, tedy až díky vaší pomůcce (zrovna)probíhala, (prostě) proběhla :oops:

Dotaz

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,ohledně nedokonavého děje-kdy bude min.průběhový a kdy předpřítomný průběhový. Pochopila jsem to správně,že pokud nebude uvedené kdy to probíhalo, tak použijeme předpřítomný průběhový a pokud bude uvedené třeba včera, tak to bude minulý průběhový?
Např: „We´ve been painting the walls.“ a „We were painting the walls yesterday.“ Přitom ani v jednom případě nevíme, jestli jsme malování dokončili nebo ne.
Děkuji Markéta

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marči vložený před 14 lety

Dotaz

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,ohledně nedokonavého děje-kdy bude min.průběhový a kdy předpřítomný průběhový. Pochopila jsem to správně,že pokud nebude uvedené kdy to probíhalo, tak použijeme předpřítomný průběhový a pokud bude uvedené třeba včera, tak to bude minulý průběhový?
Např: „We´ve been painting the walls.“ a „We were painting the walls yesterday.“ Přitom ani v jednom případě nevíme, jestli jsme malování dokončili nebo ne.
Děkuji Markéta

Re: Dotaz

Nejde o to, jestli je to uvedené nebo ne, jde o to pojetí. Když je to záležitost minulosti (tedy např. včerejšek apod), nemá to se současností co do činění, je tam minulý.

Když to ale probíhalo teď, např. ještě to v místnosti smrdí, já mám od barvy ruce i obličej apod… bude předpřítomný.

Ale jinak máte pravdu.

At 5 o'clock I watched tv–At 5 o'clock I was watching tv.Stale nechapu jaky je v tomto zakladni rozdil :oops:

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Homeboy vložený před 14 lety

At 5 o'clock I watched tv–At 5 o'clock I was watching tv.Stale nechapu jaky je v tomto zakladni rozdil :oops:

Re:

nemusí být žádný zásadní. průběhový říká, co v ten čas právě probíhalo. Prostý říká, co jsem v tu dobu UDĚLAL.

Dobrý den prosím Vás mohl byste mi někdo vysvětlit, proč je v této větě průběhový čas? Jsem asi blbá, ale dala bych tam prostý :-(

This time last week we WERE SWIMMING in a beautiful lake.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Adela.Trubelikova vložený před 14 lety

Dobrý den prosím Vás mohl byste mi někdo vysvětlit, proč je v této větě průběhový čas? Jsem asi blbá, ale dala bych tam prostý :-(

This time last week we WERE SWIMMING in a beautiful lake.

Re:

protože říkáte, že to bylo minulý týden právě touto dobou. Právě to v ten okamžik probíhalo.

Chci se zeptat na větu:
Were were you yesterday at 5pm? Chápu, že se ptám na čas v minulosti. Ale myslela jsem, že pokud určím přesnější čas. údaj, ptám se minulým průběhovým časem, co právě v tu dobu probíhalo. v Oznamovací větě přeci, pokud říkám, co jsem dělal včera v 5 (nebo na večírku) používám právě min. průběhový.Nebo se mi to asi už plete :-( Děkuji

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Georga vložený před 14 lety

Chci se zeptat na větu:
Were were you yesterday at 5pm? Chápu, že se ptám na čas v minulosti. Ale myslela jsem, že pokud určím přesnější čas. údaj, ptám se minulým průběhovým časem, co právě v tu dobu probíhalo. v Oznamovací větě přeci, pokud říkám, co jsem dělal včera v 5 (nebo na večírku) používám právě min. průběhový.Nebo se mi to asi už plete :-( Děkuji

Re:

Nojo, ale sloveso BÝT přece takto v průběhovém čase nepoužíváme. Stejně tak neřeknete např. I AM BEING AT HOME (já jsem právě doma).

Přečtěte si prosím článek o stavových a dynamických slovesech.

Pravda,nějak mi to v tu chvíli nedošlo.Díky. :-D

Polovičaté pravidlo?

Naozaj platí, že po WHEN nikdy nejde minulý priebehový čas? Pretože som dostal učebnicu (cvičebnicu), kde je ako príkladová veta:

„When I was learning/learned to drive I was living with my parents.“

Táto veta sa mi ale tiež nezdá.

Re: Polovičaté pravidlo?

Kdo říká, že po WHEN nemůže být průběhový? WHEN je univerzální.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 14 lety

Re: Polovičaté pravidlo?

Kdo říká, že po WHEN nemůže být průběhový? WHEN je univerzální.

Re: Re: Polovičaté pravidlo?

Tak to nám to hovorila učitelka. Takže može byť oboje?

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.