Help for English

Zájmeno WHOM

Komentáře k článku: Zájmeno WHOM

 

Amatér

Asi jsem amatér, ale za těch cca šest let, co se učím více či méně intenzivně anglicky, s občasnými přestávkami, samo, jsem tohle slovo ještě vůbec nepoužil. :-)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od ussul vložený před 14 lety

Amatér

Asi jsem amatér, ale za těch cca šest let, co se učím více či méně intenzivně anglicky, s občasnými přestávkami, samo, jsem tohle slovo ještě vůbec nepoužil. :-)

Re: Amatér

Já skoro taky ne. To proto, že v mluvené angličtině se skutečně vždy nahrazuje zájmenem WHO.

Některé formální vazby ale WHOM vyžadují, např. TO WHOM IT MAY CONCERN apod.

Ve formální angličtině (v akademickém stylu) je nutností whom používat a pokud možno neumisťovat předložky na konec. Mám pravdu? Nebo i tady je trend liberální?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od ramonis vložený před 14 lety

Ve formální angličtině (v akademickém stylu) je nutností whom používat a pokud možno neumisťovat předložky na konec. Mám pravdu? Nebo i tady je trend liberální?

Re:

Přesně tak, akademický styl je styl velmi formální a tam se WHOM používá. Samozřejmě se nic moc nestane, když použijete místo WHOM zájmeno WHO, ale chcete-li působit sofistikovaně, vzhůru do toho.

No, tak zámeno whom som síce vôbec nepoznal, ale chcem pôsobiť sofistikovane, takže ho začnem používať, snáď to „nedomrvím“…

Na epizodu z Friends si vzpomínám. S podobnými situacemi se lze setkat také například v seriálu Two and a half men, ale i v ostatních seriálech.

Zajímavý kolik se o WHOM dá napsat. :)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od JK vložený před 14 lety

Na epizodu z Friends si vzpomínám. S podobnými situacemi se lze setkat také například v seriálu Two and a half men, ale i v ostatních seriálech.

Zajímavý kolik se o WHOM dá napsat. :)

Re:

Jak se ta konkrétní epizoda jmenovala? Chtěla bych se na ni kouknout. Díky:-).

Například:

Season 4, Episode 8 – The One with Chandler in a Box

Phoebe: Speaking of Christmas, umm since Monica and I are starting a new business and have like no money, umm, this year maybe we could do secret Santa, and then we each only buy one gift. And-and there?s the added mystery of who gets who.

Ross: Who gets whom. I don?t know why I do that.

Season 5, Episode 22 – The One With Joey's Big Break

Ross: Are you angry at me because I said your handwriting is childlike?

Phoebe: No that made me feel precious.

Monica: Oh, I know! Umm, is it because he's always correcting people's grammar? Whom! Whom! Sometimes it's who!

Odkaz na příspěvek Příspěvek od JK vložený před 14 lety

Například:

Season 4, Episode 8 – The One with Chandler in a Box

Phoebe: Speaking of Christmas, umm since Monica and I are starting a new business and have like no money, umm, this year maybe we could do secret Santa, and then we each only buy one gift. And-and there?s the added mystery of who gets who.

Ross: Who gets whom. I don?t know why I do that.

Season 5, Episode 22 – The One With Joey's Big Break

Ross: Are you angry at me because I said your handwriting is childlike?

Phoebe: No that made me feel precious.

Monica: Oh, I know! Umm, is it because he's always correcting people's grammar? Whom! Whom! Sometimes it's who!

Re:

Díky, nemuselo to být tak podrobně, já bych si to našla:-). Přátelé jsou nejlepší, koukám, že někdy i pouční. Díky Rossovi si to teď určitě budu pamatovat :D.

V jednom cvičení jsem se stkala s větou : The doctor had two patiens, both of whom were complainting of upset stomachs.
Moc zde ale nechapu užití whom :-(

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Barunka159 vložený před 14 lety

V jednom cvičení jsem se stkala s větou : The doctor had two patiens, both of whom were complainting of upset stomachs.
Moc zde ale nechapu užití whom :-(

Re:

je to vztažné zájmeno, znamená to Z NICHŽ OBA si stěžovali…

Je to zájmeno za předložkou, proto musíme použít tvar WHOM.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 14 lety

Re:

je to vztažné zájmeno, znamená to Z NICHŽ OBA si stěžovali…

Je to zájmeno za předložkou, proto musíme použít tvar WHOM.

Re: Re:

a BOTH OF THEM není možno?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Barunka159 vložený před 14 lety

Re: Re:

a BOTH OF THEM není možno?

Re: Re: Re:

to by potom nebyla vztažná věta.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Barunka159 vložený před 14 lety

Re: Re:

a BOTH OF THEM není možno?

Re: Re: Re:

Musela by být napsaná zvlášť. The doctor had two patients. Both of them were complaining…

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 14 lety

Re: Re: Re:

Musela by být napsaná zvlášť. The doctor had two patients. Both of them were complaining…

Re: Re: Re: Re:

aha
Díky moc :o)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.