Help for English

Přítomný čas průběhový

Komentáře k článku: Přítomný čas průběhový

 

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Daniela Bezpalcova vložený před 9 lety

Nevíte jestli sloveso “plan” je činnost? v učebnici jsem to viděla docela mi teď dělá problém vědět jestli je to činnost.. Je to sloveso dynamické? nevíte jak bych mohla to poznat třeba když něco vlastníme máme I have a boyfriend v učebnici ale je They are having a party – právě v průběhovém čase když třeba řeknu I have a spider. (mám ho doma jako mazlíčka), když řeknu I am having a spider in my room (Mám ho ve svém pokoji nechovám ho jako dom. zvíře, prostě se mi tam náhle objevil) , když mi kadeřník udělá nový účes- řeknu I am having beautiful hair nebo I have? když se s ním příjdu pochlubit k rodině co mám říci?

ano, PLAN je činnost. HAVE A PARTY není to, že někdo něco vlastní, ale že něco dělá. To, že doma máte pavouka, to není činnost.

O stavových a dynamických slovesech najdete článek zde:

http://www.helpforenglish.cz/…icka-slovesa

Dobrý večer, zde bych se chtěl zeptat (u té naplánované budoucnosti) bychom místo ,,What ARE you DOING this week, Jack IS SEEING his his brother tomorrow. atd." Mohli používat ,,is going to do, is going to see, are you going to buy." Jednoduše, dávat místo ostatních sloves v ING dát jen v ING GOING+to+sloveso v infinitivu.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od MrPatrik vložený před 6 lety

Dobrý večer, zde bych se chtěl zeptat (u té naplánované budoucnosti) bychom místo ,,What ARE you DOING this week, Jack IS SEEING his his brother tomorrow. atd." Mohli používat ,,is going to do, is going to see, are you going to buy." Jednoduše, dávat místo ostatních sloves v ING dát jen v ING GOING+to+sloveso v infinitivu.

Můžete, ale ty dva způsoby nemusí nutně vyjadřovat to samé. S přítomným časem průběhovým je tam větší jistota, že se ten děj v budoucnu odehraje.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lucka Skrčená vložený před 6 lety

Můžete, ale ty dva způsoby nemusí nutně vyjadřovat to samé. S přítomným časem průběhovým je tam větší jistota, že se ten děj v budoucnu odehraje.

Děkuji Vám

Ona nosí brýle celý den.
Chci se zeptat, jestli by zde byl průběhový čas, nebo prostý?
She is wearing nebo she wears…

wears, pravidelná, stálá věc.

děkuji za odpověď, ještě se chci zeptat na ALL THE TIME. Celou dobu nosí brýle.Taktéž prostý? děkuji

Ještě mě napadá spojení v průběhu roku, jaký čas by zde byl? Šlo by. I am studying throughout the year.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od mufina vložený před 6 lety

děkuji za odpověď, ještě se chci zeptat na ALL THE TIME. Celou dobu nosí brýle.Taktéž prostý? děkuji

Téměř u všeho se dá vymyslet kontext, v kterém by šel prostý a nebo jiný, v kterém by fungoval průběhový. Bavíme-li se o běžných situacích, platí pořád jednoduché pravidlo: pravidelná, obvyklá či opakovaná akce = prostý; jedinečná, jednorázová či neobvyklá akce = průběhový. Zda řeknu “celou dobu” je tu vedlejší.

dobrý den, děkuji, mohl byste uvést na příkladu nebo modelové situaci, kdy je vhodný prostý, případně průběhový. Slyšela jsem rodilé mluvčí použít právě oba časy s tímto spojením ALL THE TIME, a bylo mi to divné,co je tedy správně.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od mufina vložený před 5 lety

dobrý den, děkuji, mohl byste uvést na příkladu nebo modelové situaci, kdy je vhodný prostý, případně průběhový. Slyšela jsem rodilé mluvčí použít právě oba časy s tímto spojením ALL THE TIME, a bylo mi to divné,co je tedy správně.

He watched TV all the time.
He was watching TV all the time he was with us.

Uvědomte si, že to má vlastně dva významy – viz TTT slovník: https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/…glish/time_1#…

Dobrý den, byl by tedy nějaký rozdíl mezi
I read a great book. a
I am reading a great book.
Krom toho, že druhá možnost může znamenat právě probíhající činnost? Děkuju.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Hobbit99 vložený před 5 lety

Dobrý den, byl by tedy nějaký rozdíl mezi
I read a great book. a
I am reading a great book.
Krom toho, že druhá možnost může znamenat právě probíhající činnost? Děkuju.

Ještě bych k tomu “krom” doplnil, že první možnost může být při jiné výslovnosti past simple :-), což mi dává i větší smysl. V present simple mi takováto holá věta moc nedává nějaký konkrétní význam. Dejme tomu, kdybych řekl “I usually read a great book at least once a year”, tak už to jakýs takýs smysl dává, ale takhle samotné je to zvláštní…
Ta druhá možnost nemusí znamenat jen právě probíhající činnost, že nad tou knihou zrovna sedíte. Může znamenat i to, že ji máte aktuálně rozečtenou.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Hobbit99 vložený před 5 lety

Dobrý den, byl by tedy nějaký rozdíl mezi
I read a great book. a
I am reading a great book.
Krom toho, že druhá možnost může znamenat právě probíhající činnost? Děkuju.

Přesně tento případ s READ A BOOK je rozebrán v článku Přítomný čas PROSTÝ vs. PRŮBĚHOVÝ.

Dobrý den a děkuji za odpověď, má smysl tato věta:

Petr is singing for two hours. Petr zpívá dvě hodiny.

Nebo to už musím použít přepřítomný čas? Petr has been singing for two hours.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.