Help for English

Gerundium v angličtině

Komentáře k článku: Gerundium v angličtině

Dotaz – look forward to

Dobry den, za prve diky za skvele www!
Chtel bych Vas poprosit o nasledujici dotaz – nevim kdy se pouzije spojeni I LOOK FORWARD TO...... a kdy I AM LOOKING FORWARD TO…
Mozna to vysvetlujete v nejake sekci Gramatiky,ale nenasel jsem to. Dekuji za kratke vysvetleni.
F

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Fanin vložený před 12 lety

Dotaz – look forward to

Dobry den, za prve diky za skvele www!
Chtel bych Vas poprosit o nasledujici dotaz – nevim kdy se pouzije spojeni I LOOK FORWARD TO...... a kdy I AM LOOKING FORWARD TO…
Mozna to vysvetlujete v nejake sekci Gramatiky,ale nenasel jsem to. Dekuji za kratke vysvetleni.
F

Re: Dotaz – look forward to

Je to víceméně jedno, v běžném hovoru je běžnější průběhový čas, ve formálním dopise se používá prostý čas.

ahoj

prosím tě proč ve větě- I have been working for hours getting everything ready.- je po FOR hours, neni FOR předložka na kterou se pojí getting jako gerundium? díky moc

Odkaz na příspěvek Příspěvek od ikura vložený před 12 lety

ahoj

prosím tě proč ve větě- I have been working for hours getting everything ready.- je po FOR hours, neni FOR předložka na kterou se pojí getting jako gerundium? díky moc

Re: ahoj

Tomu moc nerozumím, jak myslíte ten dotaz, ale pokusím se vysvětlit, jak je ta věta stavěná:

Je to tzv. participium, nebo-li přítomné příčestí..
I HAVE BEEN WORKING FOR HOURS – je jedna věta v souvětí
GETTING EVERYTHING READY je druhá věta, která byla zkrácená příčestím, tedy jak souvětí by to bylo:

I HAVE BEEN WORKING FOR HOURS and I HAVE BEEN GETTING EVERYTHING READY. Takhle by to ale bylo trochu zbytečně dlouhé, zbytečně by se zde opakovalo I HAVE BEEN, proto můžeme druhou větu zkrátit.

Re: Re: Re: Re: Ot.

WANT je stavové sloveso, proto se v průběhových časech NEPOUŹÍVÁ. Až na několik málo výjimek. Na I WAS WANTING TO GO raději zcela zapomeňte. A problém je vyřešený.

sranda, jak je tu velká diskuse, k frekventovanému tématu.
Chtěl jsem se, prosím, zeptat, zda je sloveso „advice“ taky oficiálně pojeno s infinitivem, jako třeba afford, arrange atd. , nikde jsem to nenalezl, moc děkuji.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od bepk vložený před 11 lety

sranda, jak je tu velká diskuse, k frekventovanému tématu.
Chtěl jsem se, prosím, zeptat, zda je sloveso „advice“ taky oficiálně pojeno s infinitivem, jako třeba afford, arrange atd. , nikde jsem to nenalezl, moc děkuji.

Re:

advice je podstatné jméno, sloveso ADVISE se s předmětem a infinitivem – I ADVISE YOU TO WAIT a nebo s gerundiem – I ADVISE WAITING. Nebo to může být s vedlejší větou… I ADVISE THAT …

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 11 lety

Re:

advice je podstatné jméno, sloveso ADVISE se s předmětem a infinitivem – I ADVISE YOU TO WAIT a nebo s gerundiem – I ADVISE WAITING. Nebo to může být s vedlejší větou… I ADVISE THAT …

Re: Re:

děkuji, tak teď po té ostudě s popletením „advise za advice“, si to už budu konečně snad pamatovat :) co je co, ach jo, ale v testech je často jen „ADVISE s TO“ , „ADVISE s gerundiem“ jsem ještě neviděl, je na to nějaké pravidlo?
Vaše stránky mi moc pomáhají a doporučuji je :), děkuji

Odkaz na příspěvek Příspěvek od bepk vložený před 11 lety

Re: Re:

děkuji, tak teď po té ostudě s popletením „advise za advice“, si to už budu konečně snad pamatovat :) co je co, ach jo, ale v testech je často jen „ADVISE s TO“ , „ADVISE s gerundiem“ jsem ještě neviděl, je na to nějaké pravidlo?
Vaše stránky mi moc pomáhají a doporučuji je :), děkuji

Re: Re: Re:

s TO je to tehdy, když je za ADVISE předmět – What would you advise ME TO do. Bez předmětu to je s gerundiem, jak jsem již řekl.

Re: Re: Re: Re: dotaz

Ano, teoreticky ano, pokud by tam bylo jasně řečeno ‚včera touto dobou‘.

Re: Fancy

Zajímavé, všechny ostatní slovníky a gramatiky, co mám, uvádějí jen FANCY -ing.

No, rozumím tomu tak: tady je to jako nějaká jednorázová věc. Vlastně se ho ptám, co si dá, ne co se mu chce jíst. V ostatních případech jde o to, co se člověku chce dělat, např. chce se mi jít do kina, I fancy going to the cinema. Rádi bychom jeli na Havaj – We fancy going to Hawaii. Rád bych si koupil Ferrari – I fancy buing a Ferrari.

já už se v tom ztrácím.. ve škole se to učíme jinak. rozdělujem to na gerundium/to+in­finitiv/infini­tiv… a teď babo raď :-D připadá mi, že když tu máte napsaný že je to s infinitivem tak to může být i to+inf. takže to chce asi jenom vycítit že? tipnout :-D jinak díky za super stránky

Odkaz na příspěvek Příspěvek od electra123 vložený před 11 lety

já už se v tom ztrácím.. ve škole se to učíme jinak. rozdělujem to na gerundium/to+in­finitiv/infini­tiv… a teď babo raď :-D připadá mi, že když tu máte napsaný že je to s infinitivem tak to může být i to+inf. takže to chce asi jenom vycítit že? tipnout :-D jinak díky za super stránky

Re:

No, jde jen o to, jak tomu kdo říká. Myslím, že se infinitivu s TO říká prostě INFINITIVE a infinitivu BEZ TO se říká BARE INFINITIVE. Ale je možné, že tomu někdo říká i jinak.

A vůbec tu nezáleží na tom, jak se tomu říká. Záleží na tom, jak se to používá, jaké jsou rozdíly apod. Nemyslíte?

Re: Gerund as an object

Nikde neříkám, že když je to předmět věty, musí tam být automaticky gerundium. Jen říkám, že gerundium mívá funkci předmětu věty.

To, že je GIVE UP frázové sloveso, nic nemění na tom, že gerundium, které za tím následuje, je předmět věty. A nikde není psáno, že u frázových sloves nemůže být infinitiv. Může a a také bývá.

Beatles

U textu u Beatles (Help!) jsem nazaril na:

I do appreciate you being round. – To je gerundium?

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit nebo se můžete přihlásit účtem na Facebooku.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.