Help for English

Gerundium v angličtině

Komentáře k článku: Gerundium v angličtině

 

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Joey vložený před 14 lety

help/ing

Dobrý den, Pane Vít; Mohl byste mi, prosím, pomoci s jednou vetou, kde si nejsem jist gerundiem: I would need to know the topic he heeds help with. Já si myslím, že by mělo být „helping“, ale jist si tím nejsem, protože i help mi tam nevadí. Jak je to tedy ? Děkuji

Re: help/ing

potřebujete POMOC, tedy NEED HELP. Když potřebujete POMOCI někomu, je NEED TO HELP.

Trpne gerundium

Zdravim mám problém s tímhle: He likes being given presents vs. He likes giving presents. Jaký je v tom rozdíl prosím … diky

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jaromír Devátý vložený před 14 lety

Trpne gerundium

Zdravim mám problém s tímhle: He likes being given presents vs. He likes giving presents. Jaký je v tom rozdíl prosím … diky

Re: Trpne gerundium

he likes BEING GIVEN presents – rád je dostává
he likes GIVING presents – rád je dává

THIS IS THE ONLY CHANCE OF WINNING SOME MONEY.
THIS IS THE ONLY CHANCE HOW TO WIN MONEY.
POSSIBILITY OF DOING..
POSSIBILITY TO DO.....
Je možné v tomto případě gerundium obejít?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od mufina vložený před 13 lety

THIS IS THE ONLY CHANCE OF WINNING SOME MONEY.
THIS IS THE ONLY CHANCE HOW TO WIN MONEY.
POSSIBILITY OF DOING..
POSSIBILITY TO DO.....
Je možné v tomto případě gerundium obejít?

Re:

obejít se gerundium dá lecjak… ale otázka je, proč by to člověk dělal?

CHANCE HOW je špatně.

Jak se nazývá přípona -ing u průběhových forem časů, když to není gerundium?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Ondrus vložený před 12 lety

Jak se nazývá přípona -ing u průběhových forem časů, když to není gerundium?

Re:

přítomné příčestí – present participle

Dobrý den Marku, mohl byste prosím to minulé gerundium alespoň nějak nastínit zatím ? Docela by mě to použití zajímalo :) Děkuji

tvoří se pomocí HAVING + min. příčestí, tedy např. HAVING FINISHED, HAVING DONE, HAVING STAYED apod.

Patří na to stejné místo ve větě, jako obyčejné gerundium, tedy např. na místo předmětu.

I like finishing – rád dokončuji
I like having finished – rád mám dokončeno (tedy ne ten akt dokončování ale to, kdy už je to dokončené)

Nebo za předložkou apod. Ne vždy takto vytvořené gerundium dává smysl a ne vždy se tak dá použít.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 11 lety

tvoří se pomocí HAVING + min. příčestí, tedy např. HAVING FINISHED, HAVING DONE, HAVING STAYED apod.

Patří na to stejné místo ve větě, jako obyčejné gerundium, tedy např. na místo předmětu.

I like finishing – rád dokončuji
I like having finished – rád mám dokončeno (tedy ne ten akt dokončování ale to, kdy už je to dokončené)

Nebo za předložkou apod. Ne vždy takto vytvořené gerundium dává smysl a ne vždy se tak dá použít.

Mě to hrozně připomíná předpřítomný čas, má to co dočinění s ním, či nikoliv ? Když se podívám na věty:

She denied having heard it.“ – ,,Popřela, že to slyšela” nebo

I heard about you having seem them. “ – ,,Slyšel jsem o tom, že jsi je viděl”

Mě to přijde jak přepřítomnej a právě to nechápu.

předpřítomný čas vlastně není vůbec čas. Je to přítomný čas a k tomu sloveso má ‘dokonavý aspekt’ (něco jako vid).

Dokonavý aspekt není jen u času přítomného, ale i minulého (tomu se někdy laicky říká ‘předminulý čas’. Objevuje se také u infinitivu (tzv. dokonavý či minulý infinitiv), který se používá např. za slovesem WILL pro tvoření tzv. ‘předbudoucího času’. Dokonavý aspekt může mít i gerundium a to je přesně to, o čem jsme mluvili.

Takže – žádný předpřítomný čas neexistuje. :-) Jen dokonavý aspekt.

V klíči k FCE testům jsem našel, že je možno použít jak NOT HAVING DONE tak HAVING NOT DONE. Swan ale uvádí pouze první možnost, stejně jako tvůj článek. Nebo se jedná o zdůraznění záporu u DONE, jako kdybych měl tvar HAVE NOT DONE v gerundiu?

Šlo o následující přepis věty:
I wished I'd done more to help.
= I regretted not having done more to help.
/ I regretted having not done more to help.

obojí je OK, pokud zápor celého gerundia, pak je NOT na začátku. Ale určitě je možné mít HAVING kladné, tedy lituji něčeho, co se stalo, co jsem udělal, a co jsem udělal? To, že jsem neudělal xxx.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 11 lety

obojí je OK, pokud zápor celého gerundia, pak je NOT na začátku. Ale určitě je možné mít HAVING kladné, tedy lituji něčeho, co se stalo, co jsem udělal, a co jsem udělal? To, že jsem neudělal xxx.

Tu předposlední a poslední větu jsem luštil asi dvě minuty… :-D
Díky! :)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Franta K. Barták vložený před 11 lety

Tu předposlední a poslední větu jsem luštil asi dvě minuty… :-D
Díky! :)

Jo, když si to po sobě čtu, asi bych taky luštil. :-D

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.