*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
English Me
*

BUSINESS 06: Telephone (storyline)

Vydáno dne 27.10.2010

Kurz obchodní angličtiny pokračuje po delší pauze lekcí zaměřenou na telefonování. V první kapitole (storyline) se opět posuneme v našem příběhu: Michael si bude po telefonu domlouvat pohovor v Anglii.

Course Map (mapa kurzu)


Unit 06: Telephone English

Vítejte zpět v našem kurzu obchdoní angličtiny. Tentkrát po velmi dlouhé pauze, za kterou se velice omlouváme. Chtěli jsme totiž dnešní úvodní lekci nabídnout ve formě poslechu, ale z technických důvodů, ale i z důvodu pracovní vytíženosti, se nám to nakonec nepodařilo.

Nechtěli jsme proto pokračování kurzu již dále odkládat a text telefonátu nabízíme v přepsané podobě.

Pro ty z vás, kteří již pozapomněli, o čem náš kurz obchodní angličtiny je, doporučujeme přečtení úvodní kapitoly INTRODUCTION, kde se o kurzu dozvíte víc.

Jen v kostce připomínám, že každá lekce začíná příbehem našeho hrdiny Michaela Skody, který se snaží sehnat práci ve Velké Británii. Už jsme s ním prošli několik stádií (více se dozvíte v MAPĚ KURZU) a dnes si bude domlouvat po telefonu pohovor.

Předejme však již slovo Michaelu Skodovi a jeho příběhu. Jen pro upřesnění, v rámci zachování kontinuity pro Michaela neuběhlo od posledního vstupu půl roku ale jen pár dnů.

 

STORYLINE

Hello, welcome back. How are you all? Do you still remember the letter I got from the recruitment agency? It was a very general letter, I was getting worried that the letter was meant to reject me. Well, they actually called me today, which is fantastic, and we arranged a job interview in London for next week.

I even recorded it for you to listen to. Unfortunately, though, I managed to delete it so I can only offer the transcript for you to read. Here it is:

 

- Hello.

- Hello. Is that Mr Skoda?

- Speaking.

- Hello, Mr Skoda. My name is Janet Green from Jobs Board Consulting. I have Mr Chester calling. May I put him through?

- Er, yes, of course.

- Thank you. I'll connect you.

----------------------------------------------

- Is that Michael Skoda?

- Yes, speaking.

- Hello, Mr Skoda. This is Steve Chester. I'm calling with regard to your interest in the position of Business Development Manager. Do you have a few minutes?

- Well, I'm afraid it's rather inconvenient, Mr Chester. I'm at my dentist's right now. Can I call you back?

- That won't be necessary. I can call again, let's say in two hours?

- Erm, yes. At 3 pm I will be definitely back home.

- Ok, I'll talk to you later then. Goodbye, Mr Skoda.

- Yes. Goodbye, Mr Chester.

------------------------------------------

- Michael Skoda.

- Hello, Mr Skoda. This is Steve Chester again. Can we talk about our job offer?

- Yes, of course. I am sorry about before, but I really couldn't talk.

- It's no problem at all, Mr Skoda. So, we received your CV together with a covering letter last week and I would like to arrange an interview with you. There are basically two options. Either we can do a telephone interview, now or sometime this week, or you could come to our agency and we could talk in person. I would definitely appreciate it if you could come in person, but I'll also understand if you can't. The thing is that I need to do the interview with you by Wednesday next week at the very latest.

- Oh, I also think that meeting in person would be much better, but I have to make sure if there are still any flights available.

- You don't have to do that. My assistant's checked that for you and there are still some seats on all flights this week and next. Would Monday be convenient for you?

- I think it won't be a problem. I'm not working at the moment and I don't have any plans for next week, so I'm able to come.

- Great. The flight departs at 9 am and you should arrive in London at about 11 am. I would like to arrange an appointment with you for 1 pm. Do you think you can make it?


- Erm, I will probably come to London on Sunday and check into a hotel. I must say that I wouldn't feel too comfortable with an interview right after a flight. If that's ok with you.

- Sure, whatever's best for you. Can I still keep the time of the interview at 1 pm though?

- Of course, I will come to London on Sunday and I will be available any time on Monday. I can come on Monday morning if you like.

- That won't be necessary. So I will see you on Monday at 1 pm then. Do you have our address or should I arrange for you to get the contact details.

- No, that's fine. I have everything I need.

- OK, I will give you my assistant's phone number in case there should be any changes. Do you have a pen?

- Yes.

- The number's 0044 658 987 234.

- So it's 0044 658 987 234.

- That's right.

- Ok, thank you very much for considering me for the position and I look forward to seeing you next Monday.

- Yes, see you next Monday. Goodbye.

- Goodbye.

There you go. I must say that I'm really excited and can't wait for the interview even though I am a bit nervous, of course. I'll let you know how it went as soon as I can. Until then, bye bye.

 

Tento krátký vstup nám opět posunul Michaelův příběh trochu dopředu. Než se dozvíte, jak to s Michaelem bude pokračovat dál, čeká vás šestá lekce, která se bude věnovat telefonování.

Nejprve, jako vždy, rozebereme užitečná spojení z tohoto textu v kapitole Word and Phrase Analyses, pak nás čeká kvíz a poté se dostaneme k hlavní kapitole celé lekce 'Jak telefonovat'. Na závěr budete opět doplňovat text vhodnými slovíčky. Samozřejmě že půjde o přepis telefonátu.

Pro ty z vás, kteří o telefonování v angličtině obecně moc neví, zde máme starší článek, Základy telefonování.Články ze stejné rubriky:

Roman Svozílek je soukromý učitel angličtiny s dvacetiletou praxí. Zaměřuje se především na firemní výuku v Praze. Na těchto webových stránkách spolupracuje od roku 2008.

Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno BUSINESS 06: Telephone (storyline) 9 14919 Od livu poslední příspěvek
před 7 lety

Přihlášení


Menu


Partneři stránek

Anglické učebnice a beletrie s 15 % slevouCopyright 2005–2017 Vitware s.r.o.
ISSN 1803–8298