Help for English

Jak přeložit: palačinka, lívanec

PRE-INTERMEDIATE Vydáno dne 23.08.2019

V češtině je mezi palačinkou a lívancem rozdíl. V angličtině mají také dva odlišné výrazy. Překlad ale není tak jednoduchý.Palačinka, lívanec

Dnes si řekneme něco o překladu těchto dvou pokrmů do angličtiny. Začneme ale češtinou:

  • palačinka = tenká, velká přes celou pánev (nekynutá)
  • lívanec = tlustší, velikosti dlaně (kynutý)

Palačinky jsou u nás populární hlavně sladké – přeložené nebo zamotané do ruličky, s ovocnou náplní. Mohou být ale i slané. Při jejich výrobě se nepoužívá kypřící přísada (prášek do pečiva, droždí). V některých regionech se jim říká “omelety” nebo dokonce “amolety”.

Lívance jsou sladké, náplň se přidává většinou nahoru, je to tedy spíše poleva, nejčastěji opět ovocná. Do těsta se přidává kypřící přísada, aby mírně nakynulo a bylo nadýchanější.

Tato dvě slovíčka se dají přeložit do angličtiny také za použití dvou slov. Je to ale trochu složitější, hlavně s ohledem na britskou a americkou angličtinu. To ovšem asi nikoho nepřekvapí – na našich stránkách jsme se například podrobně věnovali slůvku pie nebo různým nápojům, kde je také rozdíl mezi americkou a britskou angličtinou.

crepe

Nejprve si představíme slovíčko crêpe/'kreɪp (nebo crepe), které je původem francouzské, proto se můžete občas setkat i s výslovností /krep/. Slovo můžeme přeložit jako palačinka nebo francouzská palačinka.

S našimi palačinkami jsou téměř shodné, ale většinou jsou tenčí, než naše běžné “české”. Podávají se na sladko nebo na slano.

  • sweet crepes
  • savoury crepes

Pozn.: Více si můžete přečíst na anglické Wikipedii.

pancake

Druhé dnešní slovíčko je pancake/'pæŋkeɪk a přeložit lze jako lívanec nebo palačinka. Podle toho, jestli mluvíme s Američanem, Kanaďanem, Angličanem, Skotem nebo Velšanem.

Pokud bychom chtěli přeložit náš lívanec, nabízí se spojení American pancake. Tento pokrm je co do vzhledu i přípravy nejpodobnější. Jde o malé nadýchané placičky (těsto obsahuje prášek do pečiva nebo jinou kypřící přísadu), které se nejčastěji servírují ke snídani (několik na sobě) s javorovým sirupem a máslem.

Různé přísady se také často přidávají rovnou do těsta. V Americe a Kanadě se lívancům někdy říká také hotcakes, griddlecakes nebo flapjacks.

Pokud byste chtěli přeložit naši palačinku, můžete (kromě již zmíněného crepe) použít spojení English pancake. V Anglii totiž pod slovem pancake rozumí pokrm, která má blízko právě k našim českým palačinkách. Jsou větší a tenčí a do těsta se nedává kypřící přísada.

Jenže zeměpisně hned vedle Anglie – ve Skotku nebo Walesu – slovo pancake popisuje placky, které jsou spíše lívance než palačinky (jsou malé a nadýchané).

Pozn.: Více si můžete přečíst na anglické Wikipedii.

Jak tedy na překlad z češtiny?

Díky odstavci výše by mohl vzniknout mírný zmatek, proto si to ještě jednou projděme z pohledu češtiny.

palačinka

  • Nejjistější je použít slůvko crêpe/'kreɪp. Jsou sice často tenčí než ty naše, ale jsou celosvětově známé a nemělo by dojít k nedorozumění.
  • Pokud se bavíte s Angličanem (nikoli Skotem nebo Velšanem), můžete použít slovo pancake/'pæŋkeɪk.

lívanec

  • Pokud se bavíte s Američanem nebo Kanaďanem, použijte slovo pancake/'pæŋkeɪk.
  • Jinak je možná vhodnější spojení American pancake.Aplikace pro výuku angličtiny od autorů Help for English!

Učte se s naší online aplikací anglicky celý rok za 1490 Kč.
Přečtěte si podrobný popis nebo si rovnou vyzkoušejte týden zdarma.

Pokračovat můžete zde:

INTERMEDIATE

Vazba "AS ... AS"

Tato vazba má velice široké použití. Dnes vám všechny možnosti představíme.

INTERMEDIATE

Jak přeložit: panelák

Jak lze v angličtině vyjádřit česká slovíčka panelák, sídliště apod.?

ELEMENTARY

Jak přeložit: Na zdraví

Možná jste se již dostali do situace, kdy jste potřebovali říct „Na zdraví“. Chtěli jste si připít nebo někdo kýchnul. V angličtině mají pro tyto dvě situace jiné výrazy.
Copyright info:

Pixabay, Freepik

Komentáře k článku

K článku nejsou zatím žádné komentáře

Přidat komentář