Help for English

Slovíčko MATTER

Komentáře k článku: Slovíčko MATTER

 

tohle jste se asi trochu upsal :)
-You shouldn't've said that to him.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od blahetal vložený před 15 lety

tohle jste se asi trochu upsal :)
-You shouldn't've said that to him.

Re:

Proč? Je to klasický případ zkracování v neformální angličtině – SHOULD NOT HAVE SAID – shouldn't've said.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 15 lety

Re:

Proč? Je to klasický případ zkracování v neformální angličtině – SHOULD NOT HAVE SAID – shouldn't've said.

Re: Re:

aha, ty dva apostrofy me teda trochu vydesily :)

a slo by ve vsech pripadech to ‚AS A MATTER OF FACT‘ nahradit treba jenom ‚in fact‘ aniz by se zmenil vyznam?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od blahetal vložený před 15 lety

Re: Re:

aha, ty dva apostrofy me teda trochu vydesily :)

a slo by ve vsech pripadech to ‚AS A MATTER OF FACT‘ nahradit treba jenom ‚in fact‘ aniz by se zmenil vyznam?

Re: Re: Re:

Ano, je to stejné. Vidíte, to je dobrý postřeh. Dopíšu to do článku :-)

Vsiml jsem si ze se v techto vazbach nepouziva budouci cas (will) i kdyz vyznam je i v budoucnu, napr „no matter what happens – at se stane cokoliv…“. Je pro to nejake pravidlo kdy se u podobnych jevu will vynechava?

Btw, dobra hadka na konci :-)

přidávám se s dotazem k Jim_cz
taky nevím, proč v těchto větách není bud. čas, osobně bych ho tam dal.
no matter what happens= je jedno, co se stane (ať se stane cokoli)
no matter what we say = je jedno, co řekneme (ať řekneme cokoli)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Battlefield vložený před 15 lety

přidávám se s dotazem k Jim_cz
taky nevím, proč v těchto větách není bud. čas, osobně bych ho tam dal.
no matter what happens= je jedno, co se stane (ať se stane cokoli)
no matter what we say = je jedno, co řekneme (ať řekneme cokoli)

Re:

Jedná se také o příslovečné věty (přípustkové), podobně jako podmínkové či časové a v těch se budoucí čas nahrazuje přítomným.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 15 lety

Re:

Jedná se také o příslovečné věty (přípustkové), podobně jako podmínkové či časové a v těch se budoucí čas nahrazuje přítomným.

Re: Re:

Prosím vás a jak se obecně přípustkové věty? Váš článek o přípustkových větách mám samozřejmě nastudovaný, ale z toho jsem pochopil, že to jsou pouze věty kde prezentujeme dvě protichůdné skutečnosti, ale toto asi neni ten případ, ne?
Děkuji.

máte napsáno, že It matters to me. = Mně na tom záleží.
Jak bych potom řekl:
Vadí mi tvoje chování.
+jak bych třeba řekl:
Je mi jedno, co se stane. … s tím matter, myslím, že by to asi nešlo, že? Popř. s čím se to idelání?
I don't care, what will happen?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Battlefield vložený před 15 lety

máte napsáno, že It matters to me. = Mně na tom záleží.
Jak bych potom řekl:
Vadí mi tvoje chování.
+jak bych třeba řekl:
Je mi jedno, co se stane. … s tím matter, myslím, že by to asi nešlo, že? Popř. s čím se to idelání?
I don't care, what will happen?

Re:

‚It matters to me‘ je taková parafráze na ‚It doesn‘t matter to me'.
Máte více možností překladu. Můžete třeba říct ‚I don‘t mind your behaviour' (nevadí mi) a pak ‚I mind your behaviour‘ (vadí mi).
Nebo taky třeba:
I can't put up with your behaviour
I can't handle your behaviour

It doesn't matter what happens.
I don't mind what happens.
I don't care what happens.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Pilda vložený před 15 lety

Re: Re:

Prosím vás a jak se obecně přípustkové věty? Váš článek o přípustkových větách mám samozřejmě nastudovaný, ale z toho jsem pochopil, že to jsou pouze věty kde prezentujeme dvě protichůdné skutečnosti, ale toto asi neni ten případ, ne?
Děkuji.

Re: Re: Re:

Ale ano, v pricipu ano. Tu větu si můžete říct přece i jinak:
Ať řekne cokoliv je podobné jako I když řekne cokoliv. I když třeba řekne to a to, já stejně udělám to a to. Dvě tak trochu ‚bijící se‘ skutečnosti.

Re: Re:

takovej dotaz mimo, nechystá se někdy v blízké době článek na slovíško mind?
Jsem na něj totiž fakt natěšený :-)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Battlefield vložený před 15 lety

Re: Re:

takovej dotaz mimo, nechystá se někdy v blízké době článek na slovíško mind?
Jsem na něj totiž fakt natěšený :-)

Re: Re: Re:

Chystá :-)
Je dokonce hned na druhém místě v seznamu, jen mám trochu skluz kvůli první položce na seznamu, která myslím bude taky zajímavá… :-)

Tyhle články jsou prostě výborné, včetně všech příkladů, kolokací, vysvětlení a možných synonym. Člověk si v tom hned udělá trochu pořádek :-)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Roman Svozílek vložený před 15 lety

Re: Re: Re:

Chystá :-)
Je dokonce hned na druhém místě v seznamu, jen mám trochu skluz kvůli první položce na seznamu, která myslím bude taky zajímavá… :-)

Re: Re: Re: Re:

Kdybych se mohl přidat k prosbě o „zadání jednoho slovíčka do vašeho seznamu“, pak by to bylo slovíčko CHARGE ve všech jeho podobách (charge with, charge to, charge jako vystřelit, charge jako zpoplatnit aj.) Děkuji

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.