Help for English

Sloveso HAVE

Komentáře k článku: Sloveso HAVE

 

Student

:-) Velmi hezké asi jste dobrý v Angličtině :-D

Student

:-) Velmi hezké asi jste dobrý v Angličtině :-D

Pěkné shrunutí.
Jen mi tu chybí vazby typu:
have breakfast/lun­ch/dinner
have a drink/a cup of tea
have a shower/a bath
have a rest/a nap
have a good time/a day off
have a an argument
etc.

Re:

Have got se v přítomném čase používá převážně v britské angličtině ve významu ‚mít‘ (vlastnit), popř. ve významu ‚muset‘. V jiných časech je to v tomto významu nepřípustné.
HAVE GOT tedy nelze použít v minulém čase, v budoucím atd., nejde použít ve významu ‚dávat si‘.

haven't, hasn't

Dobrý den, prosím o radu – když jsem kdysi dávno po revoluci začala studovat angličtinu, běžně jsme používali „haven't, hasn't“ bez got. Jak teď vysvětlit a odůvodnit podobně „postiženým“ studentům, že kdysi to šlo a nyní ne? Moc děkuji za odpověď i fantastické stránky. Přeji hodně úspěchů.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Nada11 vložený před 16 lety

haven't, hasn't

Dobrý den, prosím o radu – když jsem kdysi dávno po revoluci začala studovat angličtinu, běžně jsme používali „haven't, hasn't“ bez got. Jak teď vysvětlit a odůvodnit podobně „postiženým“ studentům, že kdysi to šlo a nyní ne? Moc děkuji za odpověď i fantastické stránky. Přeji hodně úspěchů.

Re: haven't, hasn't

To tehdy napsal někdo, kdo si to chtěl asi hodně zjednodušit. Ono na tom sice není nic zas tak špatného, až na to, že se to tak nepoužívá. V některých víceméně ustálených frázích je to OK, ale asi nikoho jiného, než studenta angličtiny NIKDY neuslyšíte říct větu:

I HAVEN'T A DOG.

Buď tedy :I HAVEN'T GOT A DOG.
nebo: I DON'T HAVE A DOG.

Druhá možnost je, že někdo kdysi řekl, že GOT se může vynechávat, že se používat nemusí. Z toho si pak někdo odvodil, že to tak jde i v otázkách a záporech.

Třetí věc je, že se jazyk vyvíjí. V ČR se před revolucí angličtina učila spíš teoreticky, bylo vše zaměřeno na gramatice, teorii, překladu. Nikoho tak moc nezajímalo, co se jak ve skutečnosti používá, šlo o pravidla. A daná pravidla byla často založená na hodně starých informacích. A právě ‚haven‘t' a ‚have you?‘ se v minulosti normálně používalo. Ve starší angličtině se takto tvořila otázka i zápor i u dalších sloves, u těch to dnes už vůbec nepřichází v úvahu (I KNOW NOT. KNOW YOU?)

Podobně je na tom např. používání MAY ve významu ‚smět‘. Všichni se učili, že MAY = smět, CAN = moci. Dnes ale použití MAY ve významu ‚smět‘ je omezené jen na velmi zdvořilé otázky a odpovědi na ně. Ve všech ostatních případech se používá CAN.

Dobrý deň chcel by som sa spýtať, či na všetky osoby pasuje skrátený tvar have(osobne si slovo it´ve neviem predstaviť). A či skrátené tvary pasujú aj pri pridaní „got“ :-) :-) :-)

have jako mít

nějak jsem zmatená z toho have jako mít…které se používá spíše v am. a které v brit.:?: :?: :?: někde jsem to totiž vyčetla opačně než je to tady v článku…ja vím že to není zase až tak duležité ale zajímalo by mě to :-) děkuji

Odkaz na příspěvek Příspěvek od evulka2 vložený před 16 lety

have jako mít

nějak jsem zmatená z toho have jako mít…které se používá spíše v am. a které v brit.:?: :?: :?: někde jsem to totiž vyčetla opačně než je to tady v článku…ja vím že to není zase až tak duležité ale zajímalo by mě to :-) děkuji

Re: have jako mít

I HAVE, DO YOU HAVE, I DON'T HAVE – to je častější v americké angličtině
I HAVE GOT, HAVE YOU GOT, I HAVEN'T GOT – tohle je častější v britské (Američani to používají spíš jen ve významu MUSET)

V učebnici English Grammmar in Use je v Unit 52 v klíči uvedena jako správná odpověď: She has a good voice, hasn't she? Nemělo by být buď She has got… nebo …, doesn't she? Tak tomu teď nerozumím, jak je to dobře.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Iva vložený před 15 lety

V učebnici English Grammmar in Use je v Unit 52 v klíči uvedena jako správná odpověď: She has a good voice, hasn't she? Nemělo by být buď She has got… nebo …, doesn't she? Tak tomu teď nerozumím, jak je to dobře.

Re:

To je přijatelné v britské formální angličtině, kdy se otázka dá vytvořit i HAS SHE A GOOD VOICE a zápor SHE HASN'T A GOOD VOICE. Lepší je použít DOESN'T SHE.

HAVE … TO

Prosim vás, v jednom článku jsem narazil na jednu vaší větu:

Jack had a lot to learn before he could drive by himself.

Znamená to teda, že pokud chci do věty s HAVE TO zapasovat třeba nějaké příslovečné určení, příslovce, nebo v tomto případě podstatné jméno, můžu to dát i mezi ty dvě slůvka?

Napadá mě třeba ještě věta: I had already to pay it. Může to tak být?

Děkuji.

Re: HAVE … TO

Tady to ale není klasická vazba HAVE TO + infinitiv.

Je to HAVE + předmět, a za tím je příslovečné určení vyjádřené infinitivčem – mám toho hodně K NAUČENÍ.

Nebo např. stejný příklad:

I HAVE A FAMILY TO FEED – mám rodinu, kterou musím živit (K ŽIVENÍ)

I had already to pay it. – to tak být nemůže.

tabulka

Dobrý den, jen bych se chtěla zeptat, zda v té první tabulce není chybička. Nemá tam být „I have got, he has got“ (místo „he has been“)atd.? Díky. ****

Re: Re: HAS SHE/HAVE YOU

Složitější stoprocentně je. Otázky a zápory s HAVE GOT se tvoří jen tím, že zaměníte pořádek nebo přidáte NOT. S DO je to daleko složitější – obzvláště ve třetí osobě, kde se nejen něco přidá, ale zároveň to přibere koncovku, která zároveň musí zmizet někde jinde.

Jsou studenti, pro které jsou věty s DO, DOES apod. nepřekonatelný problém. Když se nejdřív naučí vazbu s GOT, používají pořád stejný princip, který se před chvílí naučili u slovesa BE. Nic nového, jen jiné slovíčko. A za ním GOT.

Navíc, když znají HAVE GOT, snáze jim potom časem jde předpřítomný čas, alespoň jeho tvoření.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.