Help for English

Interpunkce: apostrof v angličtině

Komentáře k článku: Interpunkce: apostrof v angličtině

 

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Pilda vložený před 15 lety

Re: Re: psaní apostrofu

Na netu jsem našel toto:
Máte následující možnosti: anglická klávesnice+klávesa nalevo od čísla 1, anglická klávesnice+klávesa napravo od ů, klávesová zkratka ALT+39, klávesová zkratka ALT+96.

Re: Re: Re: psaní apostrofu

No jo ale kazdy je jiny. Je jeden z nich the only one genuine apostrophe nebo je to putna?
Dale bych se rad zeptal na vyse zminene inverted comas. Kde to pro Christ's sake je? Hledam uz je nekolik let a vypada to ze je na moji klavesnici nenamontovali :-)

Re: Re: Re: Re: psaní apostrofu

Znak je to stejný. Lingvisticky se tomu říká jinak. :-)

Já vím, že je to překlep, ale bije to do očí …

měly byste se jim vyhýbat

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Simir6 vložený před 14 lety

Já vím, že je to překlep, ale bije to do očí …

měly byste se jim vyhýbat

Re:

Ano, je to ošklivý překlep. Příště je vhodné na něco takového upozornit soukr. zprávou.

o'clock

Možná by stálo za to zmínit v příslušném odstavci i výraz o'clock :-).

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 14 lety

Re:

Ano, je to ošklivý překlep. Příště je vhodné na něco takového upozornit soukr. zprávou.

Re: Re:

Ok, omlouvám se.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Simir6 vložený před 14 lety

Re: Re:

Ok, omlouvám se.

Re: Re: Re:

Já děkuju za upozornění.

supr supr

Re: o'clock

O'CLOCK jsem už přidal, stejně jako LET'S, Y'ALL a pár dalších.

Ono existuje i „it were“? Díky

DOPLNĚNÍ

Čili pokud bych chtěl napsat: „Na diskotéce jsou 2 dýdžejové.“ = ‚There are two DJs at the disco.‘

ALE

„Dělá dýdžeje (“dýdžejuje :-D ) na diskotéce." = ‚He DJ‘s at the disco.'

Jinak u čísel se dnes apostrof už většinou nepíše. A u písmen je odsuvník stále ještě povinný?

Apostrof používáme v plurálech zvláštních slov a spojení – těmi zvláštními slovy a spojeními jsou de facto myšlena všechna slova, která nejsou podle slovníků podstatnými jmény, že?

Také mě zaulalo spojení IT WERE … :shock:

Díky.

minulý čas slovesa BE takto nelze zkrátit?
you were → you're
he/she/it was → he's/she's/it's
we were → we're
they were → they're
V několika filmech jsem viděl interpretovat tyto stažené tvary jako minulý čas. Ale třeba to bylo jenom komolení :-) Děkuji za odpověď.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od majkl vložený před 13 lety

minulý čas slovesa BE takto nelze zkrátit?
you were → you're
he/she/it was → he's/she's/it's
we were → we're
they were → they're
V několika filmech jsem viděl interpretovat tyto stažené tvary jako minulý čas. Ale třeba to bylo jenom komolení :-) Děkuji za odpověď.

Re:

Ano, stejně tak 'd může být i DID, ale není to spisovné. Najdete to možná někde v chatu, rapu apod. ale ne napsané v nějakém alespoň trochu seriózním textu.

Obecně staženiny patří do neformálního jazyka, ale Vámi uvedené jsou vyloženě nespisovné.

stažené tvary

Hezký den, chtěla jsem se zeptat, jak je to se staženými tvary v množném čísle po podstatném jméně. Př. CARS ARE =>CARS'RE Je to úplná blbost? Např. v Murphym je napsano: "We also use short form (especially 's) after noun. Ale nikde není napsáno, že to s 're nejde. Děkuji za odpověď.

Ještě poznámka k Pildovu psaní apostrofu na klávesnici:

ALT+39 = ' (“rovný” apostrof)

ALT+96 = ` (obrácená čárka – na angl.klávesnici vlevo vedle 1)

ALT+0180 = ´ (“česká” čárka nad áéíóú)

ALT+0146 = ’ (skutečný apostrof – na angl.klávesnici objedno vpravo vedle L)

Pozor – nezapomeňte na nulu u posledních dvou!:)

Vypadá to velmi podobně, ale když si to zvětšíte nebo použijete např. font Times New Roman, uvidíte rozdíl.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.