Help for English

Počitatelná a nepočitatelná podstatná jména

Komentáře k článku: Počitatelná a nepočitatelná podstatná jména

 

Re: počitatelná nepočitatelná

Na internetu jsou zdarma dostupné i skutečné slovníky (seznam nepočítám;) – „macmillandic­tionary(tečka)com“, „oxfordlearner­sdictionaries(teč­ka)com“. Pokud chcete anglicko-český slovník (funguje samozřejmě i opačně), najdete ho na „slovniky(teč­ka)lingea(teč­ka)cz“.
Všechny samozřejmě obsahují fonetický přepis výslovnosti i nahrávky.:)

Výborná práce! Stručně a hlavně jasně vysvětleno. :-)

Dobrý den jenom by mě zajímalo jak je to se slovíčkem IDEA nejsem si tak úplně jistá?? Měla jsem za to, že je to nepočitatelné a že se před tím to slovíčkem neurčitý člen nepoužívá, že je to podobně jako s advice,news apod… a ono ejhle, když jsem si psala s rodilým mluvčím tak mi napsal A GOOD IDEA tak jsem z toho trochu jelen. Děkuji za objasnění

IDEA je počitatelná, můžete mít jednu myšlenku, dvě myšlenky apod. NEWS a ADVICE a INFORMATION je něco jiného.

ja si neviem rady s slovíčkom /no/. Neviem ho zaradiť či je to počitateľné alebo nepočítateľné, ale asi to bude oboje. Lepšie sa opýtať ;-)

s jakým slovíčkem? NO? To přece není podstatné jméno.

Dobrý den, mám dotaz ke slovu DRESS. Jedná se také o nepočitatelné podstatné jméno? V češtině jsou totiž “šaty” pomnožné, tak si nejsem jistý… Vím, že se říká “dress is”, a ne “dress are”, ale zase na druhou stranu, skutečně nelze od tohoto podstatného jména vytvořit množné číslo – “dresses” ?

Je to počitatelné, když se jedná o dámské jednokusé, nejčastěji večerní šaty (jedny šaty, dvoje šaty, 27 šatů=název am. filmu: 27 dresses). Ale i nepočitatelné, ve smyslu oblečení, něco na sebe.

Je slovo “trouble” počítateľné? 8-O

ANo, má významy jak počitatelné, tak nepočitatelné. Nejlépe je podívat se do slovníku:

http://www.oxfordlearnersdictionaries.com/…sh/trouble_1?…

Kde je countable, je počitatelné, kde je uncountable, je nepočitatelné. Ten první význam má např. obojí, protože to jde použít tak i tak. Ostatní už ale ne.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 8 lety

ANo, má významy jak počitatelné, tak nepočitatelné. Nejlépe je podívat se do slovníku:

http://www.oxfordlearnersdictionaries.com/…sh/trouble_1?…

Kde je countable, je počitatelné, kde je uncountable, je nepočitatelné. Ten první význam má např. obojí, protože to jde použít tak i tak. Ostatní už ale ne.

Ďakujem ;-)

Může mi, prosím, někdo vysvětlit, proč se např. v seznamáckým slovníku uvádějí i množná čísla u nepočitatelných podst. jm.?
Pokud si s některým slovem nejsem jistý, hádám, že Seznam mi v tom asi neporadí, takže budu muset sáhnout po např. oxfordském slovníku, kde se to dozvím, je to tak?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Milan1236000 vložený před 8 lety

Může mi, prosím, někdo vysvětlit, proč se např. v seznamáckým slovníku uvádějí i množná čísla u nepočitatelných podst. jm.?
Pokud si s některým slovem nejsem jistý, hádám, že Seznam mi v tom asi neporadí, takže budu muset sáhnout po např. oxfordském slovníku, kde se to dozvím, je to tak?

Které konkrétní slovo máte na mysli?
Seznam používá celkem kvalitní slovník od Lingea, nicméně je pravda, že Lingea (včetně offline verze) uvádí tvar množného čísla i tam, kde se běžně nepoužívá.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Franta K. Barták vložený před 8 lety

Které konkrétní slovo máte na mysli?
Seznam používá celkem kvalitní slovník od Lingea, nicméně je pravda, že Lingea (včetně offline verze) uvádí tvar množného čísla i tam, kde se běžně nepoužívá.

Ano, právě od Lingey používám i offline verzi a dost často mi to vadí, že se kvůli těm množným číslům nedozvím počitatelnost. Proč to tam vůbec uvádí?
Jde o klasická běžná slova: work, homework, money, treasure, hair, education, …

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Milan1236000 vložený před 8 lety

Ano, právě od Lingey používám i offline verzi a dost často mi to vadí, že se kvůli těm množným číslům nedozvím počitatelnost. Proč to tam vůbec uvádí?
Jde o klasická běžná slova: work, homework, money, treasure, hair, education, …

Některá z nich lze užít jako počitatelná. Ale také mne mrzí, že toto je v Lingea slovníku nedotažené.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.