Help for English

Minulý čas prostý

Komentáře k článku: Minulý čas prostý (past simple)

 

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Tomáš POKORNÝ vložený před 10 lety

Ahoj všem,

prosím o korekci. “It has stopped raining and my jacket is wet.” Present perfect simple a ukončený děj se vztahuje k současnosti.

It stopped raining for a while, but now it´s raining again.” Past simple – ukončený děj v minulosti a nevztahuje se k současnosti, jen ho diskutujeme.

It was stopped raining.” Mi dává smysl jen jako, že déšť byl zastaven, například nějakou vyšší mocí? Nebo je to celé nesmysl?

děkuji moc za radu, Tomáš

První dvě věty jsou dobře, ta třetí je nesmysl. Mně to teda nedává smysl ani česky, že by déšť byl zastaven nějakou vyšší mocí, ale čistě gramaticky by to bylo: “The rain was stopped (by…)”

Dobrý večer, chtěl bych se zeptat jak je to se správností věty “I did play golf once when I lived in USA. I never had the time.” Bylo by správně “I played golf one when I…”? A ještě – člen “the” v druhé větě znamená, přímo čas na hraní golfu, nebo se pletu? Děkuji :)

Dobrý den, mezi příklady vět uvádíte “When I was young, I visited my grandma every weekend”, což překládáte jako “Když jsem by mladý, navštěvoval jsem babičku každý víkend.”. Jsem teď však zmatený, jelikož jsme měl za to, že něco v minulosti opakujícího se (dělával jsem, bývávalo) je možné vyjádřit jen pomocí slovesa used to. <br/> Dá se tedy použít obojí a má to zcela stejný význam pokud bych řekl: “When I was young, I used to visit my grandma every weekend.”? <br/> Předem děkuji za odpověď.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Pavel Cahajla vložený před 8 lety

Dobrý den, mezi příklady vět uvádíte “When I was young, I visited my grandma every weekend”, což překládáte jako “Když jsem by mladý, navštěvoval jsem babičku každý víkend.”. Jsem teď však zmatený, jelikož jsme měl za to, že něco v minulosti opakujícího se (dělával jsem, bývávalo) je možné vyjádřit jen pomocí slovesa used to. <br/> Dá se tedy použít obojí a má to zcela stejný význam pokud bych řekl: “When I was young, I used to visit my grandma every weekend.”? <br/> Předem děkuji za odpověď.

Pokud chcete vyjádřit ten zvyk s “důrazem” na to, že to bylo dříve, ale teď už to není, vazba used to se naprosto hodí. Ovšem pokud chcete podat čirou informaci, že se něco dělo v minulosti, pak minulý prostý samozřejmě použít můžete také – jako v tomto případě.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lucka Skrčená vložený před 8 lety

Pokud chcete vyjádřit ten zvyk s “důrazem” na to, že to bylo dříve, ale teď už to není, vazba used to se naprosto hodí. Ovšem pokud chcete podat čirou informaci, že se něco dělo v minulosti, pak minulý prostý samozřejmě použít můžete také – jako v tomto případě.

Díky Lucko, moc moudrý z toho ale stejně nejsem :-) <br/> Mám tomu rozumět tak, že je to v podstatě zaměnitelné a s tím used to by bylo pouze jaksi důraznější? Chci tím říct, je tedy význam těchto vět prakticky stejný? Hned v první větě píšete “…že to bylo dříve, ale teď už to není…” u used to, ale to je přece stejné i v případě minulého prostého času ne? Také se jedná o dokončený děj, který už není, jinak by tam musel být předpřítomný.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Pavel Cahajla vložený před 8 lety

Díky Lucko, moc moudrý z toho ale stejně nejsem :-) <br/> Mám tomu rozumět tak, že je to v podstatě zaměnitelné a s tím used to by bylo pouze jaksi důraznější? Chci tím říct, je tedy význam těchto vět prakticky stejný? Hned v první větě píšete “…že to bylo dříve, ale teď už to není…” u used to, ale to je přece stejné i v případě minulého prostého času ne? Také se jedná o dokončený děj, který už není, jinak by tam musel být předpřítomný.

I used to smoke = Kouříval jsem (z této věty je jasné, že jsem to dělal nějakou dobu v minulosti, ale teď už nekouřím)
I smoked = Kouřil jsem (z této věty je jasné, že jsem v minulosti kouřil, ale nic víc… možná zase v současnosti kouřím)

Je to ve finále stejné jako v češtině…

Dobrý den, chtěl bych požádat o odpověď zkušenější. Setkal jsem se s tímto výrazem,který nevím jak zařadit. Když řeknu větu “Byl jsem dobrý?” v minulém prostém čase, myslel jsem si že to je “Did I good?” ale setkal jsem se s výrazem “Was I good?” na internetu je toho spousta, ale nevím do jakého času to zařadit, mylel jse že po "Was I… nasleduje příčestí přítomné. Díky za čas. T

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Tomas517 vložený před 8 lety

Dobrý den, chtěl bych požádat o odpověď zkušenější. Setkal jsem se s tímto výrazem,který nevím jak zařadit. Když řeknu větu “Byl jsem dobrý?” v minulém prostém čase, myslel jsem si že to je “Did I good?” ale setkal jsem se s výrazem “Was I good?” na internetu je toho spousta, ale nevím do jakého času to zařadit, mylel jse že po "Was I… nasleduje příčestí přítomné. Díky za čas. T

Tady pracujete pouze se slovesem být = to be.

Jsem dobrý. = I am good. (přítomnost)
Byl jsem dobrý. = I was good (minulost)
Budu dobrý. = I will be good. I'm going to be good. (budoucnost)

Otázka tedy bude:

Am I good?
Was I good?
Willbe good? / Amgoing to be good?

Samotné Did I good? nedává smysl, chybí tam významové sloveso (Did jen pomáhá utvořit otázku).

Pak existuje “vazba” do well = be successful TTT. V tom případě budeme pracovat se slovesem do a věty budou vypadat následovně:

I did well. TTTDid I do well? TTT – zde Did je pomocné sloveso bez významu TTT a do well je významové sloveso + “dobře”.

Jasnější?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Tomas517 vložený před 8 lety

Dobrý den, chtěl bych požádat o odpověď zkušenější. Setkal jsem se s tímto výrazem,který nevím jak zařadit. Když řeknu větu “Byl jsem dobrý?” v minulém prostém čase, myslel jsem si že to je “Did I good?” ale setkal jsem se s výrazem “Was I good?” na internetu je toho spousta, ale nevím do jakého času to zařadit, mylel jse že po "Was I… nasleduje příčestí přítomné. Díky za čas. T

To se Vám plete několik věcí dohromady.
1) Sloveso “být” tvoří otázku bez pomocného DID:
Minulý čas #1: Sloveso BÝT

2) Když tvoříte otázku s DID, pořebujete ještě významové sloveso. Samotné DID nic neznamená:
Minulý čas #5: otázky

3) Kombinace slovesa “být” a příčestí přítomného (Was I doing?) vytváří minulý průběhový čas, kombinace DID a infinitivu (Did I do?) tvoří minulý prostý čas:
Minulý průběhový čas (past continuous)

Tedy věty “Byl jsem dobrý” se týká bod 1.


Lucka byla rychlejší. :) Tak snad se Vám budou alespoň hodit odkazy.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lucka Skrčená vložený před 8 lety

Tady pracujete pouze se slovesem být = to be.

Jsem dobrý. = I am good. (přítomnost)
Byl jsem dobrý. = I was good (minulost)
Budu dobrý. = I will be good. I'm going to be good. (budoucnost)

Otázka tedy bude:

Am I good?
Was I good?
Willbe good? / Amgoing to be good?

Samotné Did I good? nedává smysl, chybí tam významové sloveso (Did jen pomáhá utvořit otázku).

Pak existuje “vazba” do well = be successful TTT. V tom případě budeme pracovat se slovesem do a věty budou vypadat následovně:

I did well. TTTDid I do well? TTT – zde Did je pomocné sloveso bez významu TTT a do well je významové sloveso + “dobře”.

Jasnější?

Děkuji za Váš čas a podrobně rozepsaný přehled. Už je mě to mnohem jasnější. Navíc jsem se dozvěděl i novou “vazbu” – do well – kterou určitě v budoucnu využiji. Hezký den Vám přeji T.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Franta K. Barták vložený před 8 lety

To se Vám plete několik věcí dohromady.
1) Sloveso “být” tvoří otázku bez pomocného DID:
Minulý čas #1: Sloveso BÝT

2) Když tvoříte otázku s DID, pořebujete ještě významové sloveso. Samotné DID nic neznamená:
Minulý čas #5: otázky

3) Kombinace slovesa “být” a příčestí přítomného (Was I doing?) vytváří minulý průběhový čas, kombinace DID a infinitivu (Did I do?) tvoří minulý prostý čas:
Minulý průběhový čas (past continuous)

Tedy věty “Byl jsem dobrý” se týká bod 1.


Lucka byla rychlejší. :) Tak snad se Vám budou alespoň hodit odkazy.

Děkuji za vysvětlení a odkazy na které se určitě podívám. Pěkný den Vám přeji

Dobrý den ,chtěla bych se zeptat jak se pojí spolu was a were do minulého času prostého. Děkuji za odpoveď :-)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Dominika Benešová vložený před 7 lety

Dobrý den ,chtěla bych se zeptat jak se pojí spolu was a were do minulého času prostého. Děkuji za odpoveď :-)

WAS a WERE jsou tvary slovesa být v minulém prostém čase.

Viz např. článek http://www.helpforenglish.cz/…-sloveso-byt

Možná začátečnická otázka, ale párkrát, když jsem řekl where did you be,? byl jsem opraven na where were you? Proč?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Milan1236000 vložený před 6 lety

Možná začátečnická otázka, ale párkrát, když jsem řekl where did you be,? byl jsem opraven na where were you? Proč?

Protože sloveso BE (v minulosti tedy WAS a WERE) tvoří otázky “samo” tím, že ho dáte před podmět, nikoli pomocí slovesa DO.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.