Help for English

Budoucí průběhový čas

Komentáře k článku: Budoucí průběhový čas

 

Odkaz na příspěvek Příspěvek od mufina vložený před 8 lety

dobrý den,
chci se zeptat, jestli budoucí průběhový čas značí také jenom předpoklad, domněnku jako budoucí prostý čas. He will be shopping- Bude nakupovat- můj předpoklad

Ano, ovšem tam jde o to WILL, je to modální sloveso, stejně tak byste ho mohl nahradit MIGHT nebo MAY. To WILL to v sobě taky má, tu míru pravděpodobnosti, jestli mi rozumíte.

Děkuji za odpově'd, ale z článku mi není jasné to, že se píše, že tato budoucnost je pro plány. I will be shopping.- Myslím tím, že je to můj plán během cesty a nebo, že to jenom předpokládám, možná budu nakupovat, protože je tam to WILL?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od mufina vložený před 8 lety

Děkuji za odpově'd, ale z článku mi není jasné to, že se píše, že tato budoucnost je pro plány. I will be shopping.- Myslím tím, že je to můj plán během cesty a nebo, že to jenom předpokládám, možná budu nakupovat, protože je tam to WILL?

Vy ale mícháte dvě věci dohromady. WILL může být jak “pomocným slovesem” pro tvorbu budoucího času prostého i průběhového, nebo modální sloveso, které se řadí vedle MIGHT a MAY – všechna tahle modální slovesa v sobě nesou jak tu míru pravděpodobnosti, tak i budoucnost – což u varianty, kde WILL je pomocné sloveso, není. WILL jako pomocné sloveso pro budoucnost v sobě míru pravděpodobnosti nemá (i když spolu tyto dvě varianty velice úzce souvisí, protože vše, co je v budoucnosti, samo o sobě nese nějakou míru pravděpodobnosti, ale to už je čistě filosofická rozprava o tom, jak chápat budoucnost a co v ní je na 100%). :-)

Abych vás uklidnila, použití WILL jako modálního slovesa není tak rozšířené, jako MAY a MIGHT, a právě proto, že by se to mohlo plést a vznikala by nedorozumění, tak se pro vyjádření pravděpodobnosti (možná budu nakupovat) řekne MAY/MIGHT (I might be shopping) a pro plán WILL (I will be shopping – zde ale můžete využít i jiné možnosti, jak je uvedeno v článku).

dobrý den, děkuji za odpověď, ale mám stále zmatek,. Reaguji na Markovo odpověď z minulosti. Dobrý den Chtěl bych se zeptat jestli u futute continuous platí u going to stejná pravidla jako u prostého budoucího času. I will be studying English when you arrive tonight. = pravděpodobně budu studovat angličtinu, teď mě to napadlo I am going to be studying English when you arrive tonight. = už jsem o tom dřívě přemýšlel Děkuji za odpoveď Re:

Ano.

Vy píšete, že se jedná o plán

Pravidla ale platí. Ve stručnosti WILL je taky plán, ale momentální, nebo je to domněnka, výhrůžka atd. GOING TO je spíše promyšlený plán, nebo už je částečně uskutečněn nebo podložen důkazy. Více se o tom dočtete v článcích na GOING TO a WILL.

To, že dáte průběhovou formu místo prosté, na použití těchto dvou forem budoucnosti moc nemění, jen dáváte přednost pohledu na děj zevnitř, než zvnějšku (zajímá vás více efekt průběhu než výsledku).

Ve vašich posledních příkladech jste použil průběhové časy, protože chce dát důraz na samotný děj, ne na výsledek či činnost jako “stav”, pozorujete ty děje zevnitř.

I will be studying English when you arrive tonight. – moje momentální rozhodnutí – ty ses mě zeptal a já jsem se teď rozhodl, co bude

I am going to be studying English when you arrive tonight. – včera ses mě ptal a já ti dnes odpovídám (už jsem si to rozmyslel)

Pokud jsem vás špatně pochopila, tak se omlouvám, klidně pište dál… :-8

Tedy zjednodušeně řečeno, budoucnost průběhová může vyjadřovat PLÁN = GOING TO i PŘEDPOKLAD= WILL ,akorát zde záleží, zda chci zdůraznit průběh děje?

Ano, ale tak je to vždy s průběhovými časy. Proto se jmenují průběhové. ;-)

Ahoj, ve škole jsme brali budoucí čas průběhový, ale spíše tak letmo a nejsem si jistá, zda jsme ve škole postupovali správně a zajímá mě tedy vysvětlení.

Příklad: I am going to Edinburgh at the weekend. My best friend is having a hen party on Saturday night. Takto to máme vyřešené. Já si však myslím, že by správně mělo být My best friend will be having a hen… Však to teprve bude probíhat, tak proč by tam měl být klasický průběhový?

Máme takto všechny věty, nikde nemáme will+be+ing. Děkuji za vysvětlení :)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Arigonea vložený před 8 lety

Ahoj, ve škole jsme brali budoucí čas průběhový, ale spíše tak letmo a nejsem si jistá, zda jsme ve škole postupovali správně a zajímá mě tedy vysvětlení.

Příklad: I am going to Edinburgh at the weekend. My best friend is having a hen party on Saturday night. Takto to máme vyřešené. Já si však myslím, že by správně mělo být My best friend will be having a hen… Však to teprve bude probíhat, tak proč by tam měl být klasický průběhový?

Máme takto všechny věty, nikde nemáme will+be+ing. Děkuji za vysvětlení :)

Podívejte se na
Přítomný čas průběhový
nebo
Přítomný průběhový čas (pro pokročilejší),
tam je vysvětleno, jak se přítomný průběhový čas používá pro budoucnost.

Dobrý den

You are going to be working with me ? Je to tento cas?Díky

Odkaz na příspěvek Příspěvek od fernando 1 vložený před 7 lety

Dobrý den

You are going to be working with me ? Je to tento cas?Díky

Vaše věta je zvláštní vyjádření budoucnosti, kde místo WILL je použita vazba GOING TO. Toto použití je méně běžné.

Dobrý den, chci se zeptat, proč ve větě I will be sitting here for two hours není I will have been sitting here for two hours- Tou dobou už to dvě hodiny bude probíhat?

I will be sitting here for two hours – říkám co teprve bude v budoucnu probíhat s důrazem na délku trvání.

Předbudoucí čas průběhový vyjadřuje, co bude v určitý moment nějakou dobu probíhat.

Ahoj, omlouvám se, pokud to tady někde je, ale já to nemůžu najít: Jak řeknu “Budu babičkou” a “Budu veterinářkou”? Obě věty jsou sice stejné (v češtině), ale první větu neovlivním (to už rozhodl někdo jiný, že ze mě udělá za pár měsíců babičku), zato druhou větu ovliním sama – buď se rozhodnu v 10 letech (což se může změnit), nebo studuji na VS veterinu a je jasné, že tou veretinářkou budu určitě. Děkuji

To ale s budoucím průběhovým časem má málo společného, protože tu mluvíme jen o slovesu být. Navíc nejde o to, jestli lze něco ovlivnit či nikoliv.

Obojí tedy bude:

I'm going to be a vet – mám to v plánu, jsem tak rozhodnutý
I'm going to be a grandmother – oznamuji, co se stane, je jisté, že se to stane, mám pro to podklady (dcera je těhotná)

Více viz článek o budoucích časech v angličtině.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.