Help for English

Přítomný průběhový čas (pro pokročilejší)

PRE-INTERMEDIATE Vydáno dne 04.10.2006

Informace o přítomném průběhovém čase pro pokročilejší studenty.Přítomný průběhový čas

Present continuous

Jistě znáte pravidlo, které říká, že "přítomný průběhový čas používáme pro děje probíhající v okamžik, kdy mluvíme." To samozřejmě platí, ale pokročilejším studentům toto vysvětlení nemůže stačit. Jeho použití je totiž daleko širší. V tomto článku se podíváme na několik dalších specifických případů, kdy se přítomný čas průběhový používá.

POZOR: Nenaleznete zde základy tvoření a používání tohoto času. To je předmětem jiného článku určeného pro začátečníky.

Přechodný, dočasný děj

Přítomný průběhový čas používáme i pro přechodné děje. Není ale nezbytně nutné, aby děj v daný okamžik probíhal:

This week I'm going to work by bus, because there's something wrong with my car. - Normálně jezdím autem, ale tento týden (přechodně) jezdím autobusem. Neznamená to však, že právě sedím v autobuse!

The drinks machine isn't working, you'll have to get a drink somewhere else. - Normálně automat funguje, teď je ale rozbitý (přechodně). Říkám, že nefunguje, ne že zrovna v tento moment nepřipravuje pití.

I love horror stories but now I'm reading a great sci-fi novel by Frank Herbert. - Tato věta neznamená, že bych právě seděl nad otevřenou knihou Franka Herberta, ta kniha může být na polici, ale je rozečtená. Říkám tím, co v současnosti čtu.

Prostý čas by v těchto případech popisoval nějakou stálou či obecnou pravdu, tedy např. že 'jezdím do práce autobusem (normálně)', nebo že 'je to vynález, který nefunguje - je to špatný vynález', nebo 'že čtu sci-fi romány Franka Herberta - je to můj oblíbenec'.

Průběžná změna

Dalším případem, kdy používáme přítomný průběhový čas, jsou průběžné změny, tedy stavy měnící se v průběhu času:

His English is getting better and better. - Neustále se stává lepší a lepší.

People are producing more and more garbage. - Opět je to průběžně měnící se stav.

Často v těchto případech bývá tato probíhající změna zdůrazněna dvěma komparativy (more and more, higher and higher, better and better, less and less). Pozor, je možné, že si řeknete, že je to vlastně stálá pravda, a proto by zde měl být spíše přítomný čas prostý. Není to však pravda.

Co nás štve

grrrrrUrčitě jste se učili, že se slovy ALWAYS, NEVER, SOMETIMES, OFTEN, USUALLY apod. používáme vždy přítomný prostý čas. Příslovce ALWAYS se však za určitých okolností používá i ve větách v přítomném průběhovém čase. Je to tehdy, když chceme nějaký častý děj kritizovat, vyjádřit svoji naštvanost apod.

He's always forgetting my name! - Už mi to leze na nervy! Štve mě to, mohl by si to jméno už zapamatovat.

My parents are always telling me what to do! - Irituje mě to, mohli by mě 'nechat bejt'.

Pevné plány do budoucna

Přítomný průběhový čas také použijeme, když někomu oznamujeme nějaký svůj pevný, nezměnitelný plán, něco, co už je zařízené a nebudu to tedy měnit. Je to jeden ze způsobů vyjádření budoucnosti.

I'm flying to Egypt next week! - Je to již zařízené (mám rezervaci v hotelu, koupenou letenku, atd.) Tento plán už jen tak nezměním, člověku tím tedy oznamuji, že už nemá cenu mě lákat na něco jiného.

I can't go to the dance with you because I'm going with someone else. - Jsem už domluvený s někým jiným, a touto větou vlastně oznamuji, že nemá smysl mě přemlouvat, že své rozhodnutí už nezměním.

Vazba GOING TO FLY, GOING TO GO apod. narozdíl od toho znamená, že je to pouze můj záměr, že už jsem se nad tím zamyslel a rozhodl se tak. Není to však ještě zařízené, domluvené, takže plán mohu klidně změnit. (V kalendáři to mám napsané zatím jen tužkou, a to jde přeci vygumovat!)

I'm lovin' it

Měli byste také vědět, že u některých sloves se nepoužívá průběhový čas, ani kdyby skvěle vyhovoval jakémukoliv pravidlu pro používání průběhového času. Jsou to slovesa stavová - popisují pouze STAVY a ty přece nemohou nikdy probíhat. Řadí se mězi ně např. know, believe, understand, hear, like, love... atd. (více o stavových slovesech ZDE.) Jenže potom si dáte u MacDonalda hamburgr a všimnete si reklamního sloganu: "I'm lovin' it". Dle všeho, co jste se zatím učili, by to mělo být špatně. Používá tedy tato společnost gramaticky nesprávný slogan? Nikoliv.

burgerNekterá stavová slovesa je možné použít v průběhovém čase, pokud silně zdůrazňujete momentální stav. Pokud tedy sedíte 'u mekáče', dáváte si jejich 'hambáče', máte ho 'plnou hubu' a chcete říct, že 'je to fakt super žrádlo', můžete říct "I'm loving it!" Nebo jste na skvělým večírku a výborně se bavíte, tak můžete kamarádovi říct, že je to fakt super zábava - "I'm liking this party!"

Většina gramatik však tento jev nerozebírá či dokonce vůbec nezmiňuje. Mnozí učitelé vám asi řeknou, že je to tak špatně, že u LOVE a LIKE průběhový čas NIKDY být nemůže. Není to pravda, ale přesto bych byl v tomto ohledu velmi opatrný. Je to skutečně použití okrajové, a v žádném testu se nic takového pravděpodobně neobjeví.

Závěrem

Ukázali jsme si, že přítomný průběhový čas má daleko více použití, než se často studenti v začátcích studia angličtiny učí. Na výše uvedených příkladových větách vidíte, že se jedná o zcela praktické situace. Proto je vhodné osvojit si používání tohoto času i v uvedených případech.


Pokračovat můžete zde:

PRE-INTERMEDIATE

Přítomné časy v angličtině (cvičení) #2

Doplňte do deseti vět správný tvar slovesa v přítomném prostém nebo průběhovém čase.
ELEMENTARY

Přítomný čas průběhový

(Přepracovaný článek z roku 2007) Dnešní článek vás seznámí se základy přítomného průběhového času a jeho použití.
ELEMENTARY

Přítomné časy v angličtině (cvičení)

Doplňte do deseti vět správný tvar slovesa v přítomném prostém nebo průběhovém čase.
Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno Přítomný průběhový čas 69 163278 Od Daniel Müller poslední příspěvek
před 3 měsíci