Help for English

NASTOUPIT / VYSTOUPIT

ELEMENTARY Vydáno dne 07.10.2018

Jak správně přeložit slovíčka NASTOUPIT a VYSTOUPIT? Víte, že se nastupuje jinak do auta a jinak do autobusu? (upravený článek z roku 2009)NASTOUPIT / VYSTOUPIT

V dnešním článku si řekneme něco o dvou jednoduchých slovesech, která však mohou dělat studentům problémy. Je to způsobeno tím, že do různých dopravních prostředků nastupujete ‘jinak’.

in a car vs. on a bus

U auta a autobusu se totiž používá jiná předložka, pokud jste uvnitř:

I'm in a/the car. = Jsem v autě.
I'm on a/the bus. = Jsem v autobusu.

Sedíte-li v autě, jste uvnitř vozu, proto je zde předložka in. U autobusu jste sice také uvnitř, ale autobus vnímáte jako palubu dopravního prostředku, proto jste na palubě a použijete předložku on.

Toto pravidlo nám ovlivňuje i frázová slovesa nastoupit a vystoupit, jejichž základem je vždy sloveso get = ‘dostat se někam’.

Pokud se chcete dostat do auta (tedy nastoupit do auta), použijete sloveso get společně s předložkou in. Chcete-li se však dostat do autobusu (nastoupit do autobusu), použijete se slovesem get předložku on.

Budeme-li vystupovat, použijeme ‘protikladnou’ předložku, tedy out of u auta a off u autobusu.

get in

Pokud nastupujete do auta, musíte se předklonit, nastoupit dovnitř a v autě už se nepostavíte. Dostali jste se z velkého prostoru do malého prostoru.

get out of

Pokud vystupujete z auta, vycházíte z malého prostoru do velkého prostoru. V autě jste seděli. Je to podobné, jako kdybyste vylézali z krabice.

get on

U autobusu je nejlepší představit si nízkopodlažní vůz. Vy stojíte na nástupišti, pak přijede autobus, otevře dveře a vy jednoduše uděláte krok vpřed. Z jedné plochy se dostanate na plochu druhou. Z nástupiště jste udělali krok a jste na palubě. Když nastupujete do autobusu, nemusíte se hrbit a ve voze máte daleko více prostoru.

get off

Pokud vystupujete z autobusu, opět se přesunete z jedné plochy na druhou (z plochy paluby autobusu na plochu nástupiště). Použijete předložku off, která vyjadřuje ‘z povrchu pryč’.

jiné dopravní prostředky

Určitě vás napadlo, jak je to s jinými dopravními prostředky. Pokud sedíte uvnitř a nemůžete se postavit (nebo stojíte, ale nemáte možnost volného pohybu), použijete předložky in / out of. Pokud jste na palubě, kde můžete volně chodit, použijete předložku on / off.

in / out of on / off
car bus / trolleybus
taxi tram / train
lift (elevator) underground
helicopter plane
small boat TTT big boat / ship TTT

S předložkami on / off se pojí také kolo a kůň, protože jedete na kole a na koni, proto se slovíčka nasedat a sesedat vyjadřují get on a get off.

She got in the car and drove to work. TTT
Please, get out of the car. TTT
The driver got in and drove off. TTT
He got out of the taxi and went inside the building. TTT 

got on the train just in time. TTT
I'll call you when I get off the bus. TTT
The tram is here. Get on. TTT
It's your stop. Get off. TTT
Jack got on his bike and rode off. TTT
She didn't know how to get off the horse. TTT 

Pozn.: Studentům se občas pletou předložky off a of. Věnujeme se jim v samostatném článku.
Aplikace pro výuku angličtiny od autorů Help for English!

Učte se anglicky s naší aplikací po celý rok již za 990 Kč. Do 6. července 2020 navíc přidáváme k ročnímu předplatnému 3 měsíce zdarma!

Pokračovat můžete zde:

PRE-INTERMEDIATE

GET - změna stavu

V tomto článku se naučíte velice užitečné spojení, které oživí vaši angličtinu. (upravený článek z roku 2008)

ELEMENTARY

MARRY vs. GET MARRIED

Slova, kde studenti chybují hlavně u předložek. Je správně ‘marry to sb’ nebo ‘marry with sb’ nebo snad jen ‘marry sb’. (upravený článek z roku 2009)

PRE-INTERMEDIATE

Cvičení: GET (změna stavu)

Umíte správně používat sloveso GET pro vyjádření změny stavu?

Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno NASTOUPIT / VYSTOUPIT 14 26351 Od gato poslední příspěvek
před 10 lety