*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
English Me
*

Czenglish Alert 27: Nesprávné používání Mr. a Mrs.

Vydáno dne 03.10.2016

Jaké nejčastější chyby dělají Češi v angličtině? Nebuďte jedni z nich! Pozor na nesprávné používání oslovení Mr. a Mrs.Na rozdíl od češtiny, tituly Mr. a Mrs. v angličtině obvykle používáme pouze s příjmením (Mr. Smith, Mrs. Martinez), případně s celým jménem (Mr. John Smith). Se zaměstnáními a funkcemi se tituly Mr. a Mrs. zásadně NEPOUŽÍVAJÍ.

Neříkáme tedy Mr. teacher (pan učitel), Mrs. doctor (paní doktorka), Mr. king (pan král), Mrs. cleaning lady (paní uklízečka).

Výjimku tvoří např. oslovení amerického prezidenta Mr. President / Madam President (pane prezidente / paní prezidentko). To je ale předepsaný způsob oslovení této konkrétní osoby.

Jak tedy oslovovat učitele, doktory a další osoby?

Znáte-li jejich příjmení, použijeme jeden titul (ne tedy název zaměstnání) a příjmení: Miss Johnson, Mr. Griffith, Ms. Wilson, Doctor House, Professor Higgins apod. Toto může nám Čechům znít nezvykle či nepřirozeně, ale anglicky mluvící děti tak skutečně své učitele a učitelky oslovují.

Mrs. Johnson, can I go to the bathroom? TTT 

Některé tituly lze použít i bez příjmení:

I don't think you'll be able to help me, Doctor. TTT
Can I ask you a question, Professor? TTT 

Obecně ale můžeme použít oslovení Sir / Madam (pane, paní).

Pokud si tedy jako učitel(ka) potrpíte na sborový pozdrav na začátku hodiny, rozhodně to tedy nebude Good morning, Mrs. teacher, ale např.:

Good morning, Mrs. Spacek.
Good morning, Madam.

Pokud neoslovujeme a jen o dotyčných lidech mluvíme (a nechceme používat jejich jména), bude to jednoduché – prostě bez slov Mr. či Mrs.:

Our teacher is sick this week. TTT (náš pan učitel)
Your secretary told me to wait here. TTT (vaše paní sekretářka)
The receptionist asked for my name. TTT (pan recepční)

Možná byste mohli argumentovat, že v písni Mr. Postman (známá např. v podání The Beatles) z šedesátých let je také použita kombinace titulu a názvu zaměstnání. V současné angličtině se ale toto opravdu nepoužívá.Články ze stejné rubriky:

Mgr. Marek Vít je držitelem certifikátu CPE a ocenění Evropský učitel jazyků 2008. Má dlouholeté zkušenosti jako učitel (ZŠ, SŠ i VŠ), soukromý lektor a překladatel. V posledních letech se věnuje vývoji výukového software a tvorbě těchto webových stránek.

Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno Czenglish Alert 27: Nesprávné používání Mr. a Mrs. 7 2319 Od Franta K. Barták poslední příspěvek
před 5 měsíci

Přihlášení


Menu


Partneři stránek

Anglické učebnice a beletrie s 15 % slevouCopyright 2005–2017 Vitware s.r.o.
ISSN 1803–8298