Help for English

Verb Patterns

Komentáře k článku: Verb Patterns (slovesné vzorce)

 

Tak tohle je opravdu vyčerpávající článek. Díky za něj. Musím ho ještě několikrát projít. :-)

Do konce jsem to dočetl, ale s přeskakováním.. Je toho moc a „nadrtit se“ to snad ani není možné, takže raději počkám, až se mi ty vazby postupně zautomatizujou.. :-)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jirka.K vložený před 16 lety

Do konce jsem to dočetl, ale s přeskakováním.. Je toho moc a „nadrtit se“ to snad ani není možné, takže raději počkám, až se mi ty vazby postupně zautomatizujou.. :-)

Re:

Tak je tento článek zamýšlen. Je to prostě co nejpodrobnější přehled, ale jak píši v jeho závěru – není vhodné se to vše „nadrtit“ najednou, to opravdu nejde :-) Prostě pro některé studenty bude tento jev skoro nový, a proto jim stačí zatím jen základy a alespoň vzdálené povědomí a taky jim ukazuje, na co se mohou „těšit“.
No a pro studenty, kteří o tomto problému již vědí a často v těch slovesech chybují, je to praktický přehled, ke kterému se budou (doufejme) vracet, pokud si nebudou nějakým spojením jisti. :-)

Perfektní článek-něco takového už dlouho sháním.Hned si ho jdu tisknout díky!!!Jen bych potřebovala někoho,kdo by se za mě vše naučil :-D ,ale postupně to snad zvládnu.

překlep

1. část – budu konrétní (konkrétní)
Tři gerundia za sebou – ano bude (budou) tady tři slovesa
U slova advise – bez předmětu jeK pak…
U slovesa prefer – 2× se
Pozor na slovesa(sloveso) stop.
Článek je zajímavý, některé vazby potřebuji i já, je dobré vědět, už při učení slovíčka, jak se používá. Budu si to porovnávat.
Zaujalo mne to u věty Zkus si obléci ten svetr (jestli ti není malý). Try putting on the sweater.
A Zkus si obléci svetr. (když je ti zima). Try to put on a sweater.
Teda jestli to je tak dobře.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od georgia vložený před 16 lety

překlep

1. část – budu konrétní (konkrétní)
Tři gerundia za sebou – ano bude (budou) tady tři slovesa
U slova advise – bez předmětu jeK pak…
U slovesa prefer – 2× se
Pozor na slovesa(sloveso) stop.
Článek je zajímavý, některé vazby potřebuji i já, je dobré vědět, už při učení slovíčka, jak se používá. Budu si to porovnávat.
Zaujalo mne to u věty Zkus si obléci ten svetr (jestli ti není malý). Try putting on the sweater.
A Zkus si obléci svetr. (když je ti zima). Try to put on a sweater.
Teda jestli to je tak dobře.

Re: překlep

Nene, to s tím TRY nemáte dobře.
Prostě TRY TO DO sth se používá, když cílem vašeho snažení je udělat danou věc (jako např. když se dítě ještě neumí pořádně oblékat a my mu řekneme, ať si zkusí ten svetr obléknout).
TRY DOING sth je oproti tomu to, že cílem snažení je něco jiného, ale vyzkoušíme danou věc, jestli to zabere. Se svetrem např. ten příklad s tím, když je mi zima, nebo když chceme zkusit, jestli mi padne. Tam totiž cílem snažení není oblečený světr ale 1) ohřát se nebo 2) vyzkoušet, jestli padne.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 16 lety

Re: překlep

Nene, to s tím TRY nemáte dobře.
Prostě TRY TO DO sth se používá, když cílem vašeho snažení je udělat danou věc (jako např. když se dítě ještě neumí pořádně oblékat a my mu řekneme, ať si zkusí ten svetr obléknout).
TRY DOING sth je oproti tomu to, že cílem snažení je něco jiného, ale vyzkoušíme danou věc, jestli to zabere. Se svetrem např. ten příklad s tím, když je mi zima, nebo když chceme zkusit, jestli mi padne. Tam totiž cílem snažení není oblečený světr ale 1) ohřát se nebo 2) vyzkoušet, jestli padne.

Re: Re: překlep

JO, díky, jen mne to tak zaujalo, radši se vrátím do sekce angličtina pro začátečníky.

Děkuji. Velmi přehledně napsané. Teď to půjde samo.
Radka

Taky super ,že jste přidali větší obtížnost testů.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Radka vložený před 16 lety

Taky super ,že jste přidali větší obtížnost testů.

Re:

Jakou větší úroveň testů máte na mysli?

Jinak po takovém článku mám vždycky chuť s tím praštit, moje šedá kúra mozková asi nemá dostatečnou kapacitu :o)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od georgia vložený před 16 lety

Re: Re: překlep

JO, díky, jen mne to tak zaujalo, radši se vrátím do sekce angličtina pro začátečníky.

Re: Re: Re: překlep

Ne ne, jen se pěkně rozkoukávejte i tady :-) Já osobně sice nejsem u „průměrných“ studentů zastáncem toho „zavalit“ je složitou gramatikou, ale za A tento jev se hodí i začátečníkům (jen však některé části) a hlavně za B, vy přece nejste průměrný student :-) možná zatím začátečnice, ale co se týká přípravy a samostudia jste prostě jednička :-)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lenka Kallyova vložený před 16 lety

Jinak po takovém článku mám vždycky chuť s tím praštit, moje šedá kúra mozková asi nemá dostatečnou kapacitu :o)

Re:

Já tušil, že to možná bude mít i tento „dopad“ :-)
Ale opět připomínám – přečtěte si prosím důkladně závěr článku :-)

Bezva článek

Tuto gramatiku jsme zrovna loni probírali ve škole (s učebnicí upper intermediate), ale tady je uvedeno mnohem víc sloves, po kterých následuje gerundium. Nám to pan profesor vpodstatě vysvětloval tak, že se holt musíme naučit určitá „vyjmenovaná slova“ (jejichž seznam může být nekonečně dlouhý – člověk se pořád učí nová slovíčka, že…), po kterých jde gerundium a u ostatních je infinitiv s to (samozřejmě výjimkou jsou modální slovesa). Akorát u like jsme se učili, že v americké angličtině je to jedno, ale v britské je malý posun ve významu, když je gerundium a když je infinitiv s to… každopádně moc děkuju za práci na tomto článku, je upe super!!!!

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Eliška vložený před 16 lety

Bezva článek

Tuto gramatiku jsme zrovna loni probírali ve škole (s učebnicí upper intermediate), ale tady je uvedeno mnohem víc sloves, po kterých následuje gerundium. Nám to pan profesor vpodstatě vysvětloval tak, že se holt musíme naučit určitá „vyjmenovaná slova“ (jejichž seznam může být nekonečně dlouhý – člověk se pořád učí nová slovíčka, že…), po kterých jde gerundium a u ostatních je infinitiv s to (samozřejmě výjimkou jsou modální slovesa). Akorát u like jsme se učili, že v americké angličtině je to jedno, ale v britské je malý posun ve významu, když je gerundium a když je infinitiv s to… každopádně moc děkuju za práci na tomto článku, je upe super!!!!

Re: Bezva článek

Ano, k tomu LIKE už se tady vyjadřoval pan Vít a navíc se o tom britském rozdílu zmiňuje v jeho článku o gerundiech.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.