Help for English

Předminulý čas

Komentáře k článku: Předminulý čas

 

Odkaz na příspěvek Příspěvek od dusan veselka vložený před 14 lety

opravte mne, pokud se mýlím:

– pokud vyjádřím minulé děje v tom sledu jak se staly v minulosti, budu se držet (i met him, we talked, we parted)
- pokud použiji časovou předložku (before, after..) nemusím dodržovat předminulý čas, protože časová spojka dostatečně jasně naznačuje, kdy se jaký děj stal (i had a red car before i had a blue one = i had had a red car before i had a blue one)
- přítelkyně mého bratra, rodilá mluvčí (kanada), vystudovaná angličtinářka a učitelka, tvrdí, že „had had“ (tedy předpřítomný čas slovesa HAVE) neexistuje. stál jsem si za svým, že ano (čtu to denně). měla pravdu? – spíše, kdy to není možné (byť tvrdila, že nikdy)…

Re:

1) ano
2) s BEFORE a AFTER – přečtěte si článek
3) HAD HAD – samozřejmě existuje, není důvod, aby neexistoval. Stejěn ajko existuje HAVE HAD, DO DO apod. To, že jsou za sebou dvě stejná slova ničemu nebrání. A když to člověku zní divně, změní první had na ‚D – I‘D HAD, HE'D HAD apod.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 14 lety

Re:

1) ano
2) s BEFORE a AFTER – přečtěte si článek
3) HAD HAD – samozřejmě existuje, není důvod, aby neexistoval. Stejěn ajko existuje HAVE HAD, DO DO apod. To, že jsou za sebou dvě stejná slova ničemu nebrání. A když to člověku zní divně, změní první had na ‚D – I‘D HAD, HE'D HAD apod.

Re: Re:

Mohu poprosit o nějaký příklad s DO DO za sebou? Mně se nějak nedaří něco gramaticky správně sestavit. Díky.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Petr Švarc vložený před 14 lety

Re: Re:

Mohu poprosit o nějaký příklad s DO DO za sebou? Mně se nějak nedaří něco gramaticky správně sestavit. Díky.

Re: Re: Re:

I don't do yoga. I do do meditation, though.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 14 lety

Re: Re: Re:

I don't do yoga. I do do meditation, though.

Re: Re: Re: Re:

Jo zdůrazňovací ‚do‘ – ze mě to nenapadlo…

jjo, výborný článek! než jsem si tady udělala nějaký test, kde jsem měla špatně předminulý čas, myslela jsem si, že tomu dobře rozumím – ze školní učebnice…opak byl pravdou…bohužel ještě tedka si nemůžu zvyknout, že s tím before se moc nepoužívá, achjoo, to potrvá, než si to zafixuju v běžné mluvě :?

Prosím, má tam být opravdu The book that I had gotten? To bude asi chyba, ne?

znovu jsem přemýšlela nad past perfect…je to min. čas dokonavý, jak je tam napsáno, tím pádem:
I had had my car washed before I went to the cinema.
I sang two songs before I had breakfast.
je to tak, nebo v té první nemá být pp??? není to taky jenom ten případ, že něco proběhlo po něčem? díky :-)

Re:

Proč by to byla chyba?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od littlewolf vložený před 14 lety

znovu jsem přemýšlela nad past perfect…je to min. čas dokonavý, jak je tam napsáno, tím pádem:
I had had my car washed before I went to the cinema.
I sang two songs before I had breakfast.
je to tak, nebo v té první nemá být pp??? není to taky jenom ten případ, že něco proběhlo po něčem? díky :-)

Re:

O tom BEFORE je to snad v článku napsané, ne? Říkáme KDY jsme si dali umýt auto, obyčejný minulý čas.

Musíte pochopit princip. Vedlejší věta s BEFORE jen udává čas, kdy se něco stalo, ne kdy už to bylo uděláno.
Kdyby tam bylo WHEN, byl by v hlavní větě předminulý čas, protože v ten moment už bylo něco hotové. Když je tam ale BEFORE, říkáte ne co už bylo hotové, ale KDY JSEM TO UDĚLAL.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 14 lety

Re:

O tom BEFORE je to snad v článku napsané, ne? Říkáme KDY jsme si dali umýt auto, obyčejný minulý čas.

Musíte pochopit princip. Vedlejší věta s BEFORE jen udává čas, kdy se něco stalo, ne kdy už to bylo uděláno.
Kdyby tam bylo WHEN, byl by v hlavní větě předminulý čas, protože v ten moment už bylo něco hotové. Když je tam ale BEFORE, říkáte ne co už bylo hotové, ale KDY JSEM TO UDĚLAL.

Re: Re:

já vím, že je to tam napsané, však jsem to četla dvakrát, tedka už tomu rozumím :-)

Dobrý den,rád bych se zeptal na následující větu z testu na past perfect. Since I began acting, I have performed in two plays, a television commercial and a TV drama. However, I had never spoken publicly before I came to Hollywood in 1985.

Jako správná odpověď je uvedeno I had never spoken publicly before I came to Hollywood in 1985.To však neodpovídá tomu jak jsem pochopil Vaše vysvětlení že past perfect se většinou nepoužívá se spojkou BEFORE.
Rád bych se proto zeptal,jestli jsem to pochopil správně,protože jsem viděl podobné věty i v knížkách a teď nevím jestli nedělám někde chybu

Odkaz na příspěvek Příspěvek od avio vložený před 14 lety

Dobrý den,rád bych se zeptal na následující větu z testu na past perfect. Since I began acting, I have performed in two plays, a television commercial and a TV drama. However, I had never spoken publicly before I came to Hollywood in 1985.

Jako správná odpověď je uvedeno I had never spoken publicly before I came to Hollywood in 1985.To však neodpovídá tomu jak jsem pochopil Vaše vysvětlení že past perfect se většinou nepoužívá se spojkou BEFORE.
Rád bych se proto zeptal,jestli jsem to pochopil správně,protože jsem viděl podobné věty i v knížkách a teď nevím jestli nedělám někde chybu

Re:

Je tu více věcí.

1) je tu minulost I BEGAN ACTING, proto v následující většě je dobré použít předminulý čas, protože tohle bylo předtím.

A hlavně 2) je tam never, takže ono to neříká, co neudělal předtím, ale co NIKDY, od svého narození až do uvedeného bodu v minulosti neudělal. Proto je tam vhodný předminulý čas.

Kdyby tam bylo např. předtím, než jsem se přestěhoval do Hollywoodu jsem prodal byt apod., tam by byl jen minulý.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 14 lety

Re:

Je tu více věcí.

1) je tu minulost I BEGAN ACTING, proto v následující většě je dobré použít předminulý čas, protože tohle bylo předtím.

A hlavně 2) je tam never, takže ono to neříká, co neudělal předtím, ale co NIKDY, od svého narození až do uvedeného bodu v minulosti neudělal. Proto je tam vhodný předminulý čas.

Kdyby tam bylo např. předtím, než jsem se přestěhoval do Hollywoodu jsem prodal byt apod., tam by byl jen minulý.

Re: Re:

Dobrý den, děkuji za odpověď, bod 2 už chápu.
Ještě bych se chtěl zeptat na následující věty.Jde o vysvětlení past perfect. Autor uvádí že po BEFORE a AFTER je možné použít jak past simple tak past perfect.
She had visited her Japanese relatives once in 1993 before she moved in with them in 1996.
She visited her Japanese relatives once in 1993 before she moved in with them in 1996.
Je tedy možné v první větě použít předminulý? Viděl jsem podobné příklady i v gramatikách z CUP a začínám se v tom docela zamotávat

Odkaz na příspěvek Příspěvek od avio vložený před 14 lety

Re: Re:

Dobrý den, děkuji za odpověď, bod 2 už chápu.
Ještě bych se chtěl zeptat na následující věty.Jde o vysvětlení past perfect. Autor uvádí že po BEFORE a AFTER je možné použít jak past simple tak past perfect.
She had visited her Japanese relatives once in 1993 before she moved in with them in 1996.
She visited her Japanese relatives once in 1993 before she moved in with them in 1996.
Je tedy možné v první větě použít předminulý? Viděl jsem podobné příklady i v gramatikách z CUP a začínám se v tom docela zamotávat

Re: Re: Re:

Schválně jsem takové příklady hledal v gramatikách, a nedohledal (že by někdo vysvětloval předminulý čas na větách s BEFORE). Samozřejmě v reálu člověk toho uvidí hodně.

Když to použijete, není to ÚPLNĚ špatně, ale je to zbytečně překombinované…

I couldn't buy it because I had forgotten my wallet.
The teacher was disappointed because we had all failed the test.
Kdyby část s because byla první, byl by tam stále předminulý?
Because we had all failed the test, the teacher was dissappointed.

???

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.