Help for English

Hrajeme "Na babu"

PRE-INTERMEDIATE Vydáno dne 03.05.2011

Krátký článek o tom, jak anglické děti hrají hru „Na babu“.Let's play tag!

Určitě jste jako děti hráli “na honěnou” či “na babu”. Dnešní článeček se bude věnovat právě této hře.

I když se nejedná o nic tak důležitého a praktického, jako je např. předpřítomný čas, věříme, že vás zaujme. Možná se s některými výrazy setkáte při četbě, ve filmu či při sledování seriálu. Možná pracujete s dětmi a budete si někdy s nimi anglickou hru “na babu” chtít zahrát. Možná vás jen baví angličtina a toto je oblast, kterou neumíte pojmenovat.

Slovíčka chase/'tʃeɪs/ (honit) nebo touch/'tʌtʃ/ (dotknout se) asi budete znát. Pojďme se ale podívat na další výrazy týkající se této hry.

tag

První slovíčko, které budeme potřebovat, je název celé hry. Říká se jí anglicky tag/'tæg/, což normálně znamená cedulka, visačka, štítek, přívěšek. Hrát “na babu” je potom play tag.

Sloveso tag/'tæg/ při hře používáme pro situaci, když někomu “dáme babu”.

tagged you! TTT *1  

Pozn.: Pokud jste fanoušky seriálu How I met your mother, Barney rád hraje hru laser tag, což je taková moderní laserová varianta honičky pro dospělé.

“It”

Další slovíčko, které potřebujeme, je slovo pro toho, kdo má babu. Tomu se v angličtině říká jednoduše it/'ɪt/. Takže pěkná česká věta “Máš babu!” je v angličtině:

You're it! TTT *2  

Aby se určilo, kdo má babu, může být zapotřebí rozpočítadlo, tzv. counting-out rhyme. Asi nejznámější je toto:

Eeny, meeny, miny, moe, /i:ni mi:ni maɪni məʊ/
Catch the tiger by the toe.
If it hollers let him go
Eeny, meeny, miny, moe!
You are it!

Slovíčka v prvním verši říkanky nic neznamenají, stejně tak jako česká rozpočítadla obsahují nesmyslná slova.

Pro více rozpočítadel si vyhledejte na Google právě výraz “counting-out rhyme”.

“oplátky”

Někdy existuje pravidlo týkající se tzv. “oplátek”. V češtině děti volají “Oplátky se nepečou!” V angličtině na sebe mohou pokřikovat takto:

No tag-backs!
Can't tag your master!
No returns!

Domečky, bezpečí

Na začátku hry se může určit, kde bude domeček. Tomu se říká home – tam jsou děti v bezpečí. Nebo lze ustanovit takových míst více, a těm se potom říká bases. Potom se hraje např. wood tag – kdykoliv se dítě dotýká čehokoliv ze dřeva, je v bezpečí. Podobně je např. iron tag, glass tag, stone tag, blue tag apod.

Závěrem

Ukázali jsme si základní výrazy, které se pojí s hrou “na babu” v angličtině. Dalších variant této hry je bezpočet. Pokud by vás zajímaly, alespoň už víte, co máte vyhledávat. Hledejte např. “play tag” nebo “tag game”.

Doufáme, že vás článek zaujal a že jste se naučili alespoň několik nových slovíček. Více o dalších dětských hrách si přečtěte v článku Hry v angličtině – piškvorky, prší, dáma….

Překlad:
  1. Dal jsem ti babu.
  2. Máš ji!


Online angličtina od autorů Help for English!

Bezkonkurenční online angličtina za 169 Kč měsíčně.
Přečtěte si více informací nebo si ji hned zdarma vyzkoušejte.

Pokračovat můžete zde:

INTERMEDIATE

Brýle na dálku, či na čtení?

V dnešním článku se zaměříme na slovní zásobu okolo brýlí a nejčastějších vad zraku a očních onemocnění. Víte, jak se řeknou “brýle na dálku”?
ELEMENTARY

Test: Překlad české předložky 'na'

Českou předložku ‚na‘ překládáme do angličtiny zpravidla jako ON. Jenže takový překlad je velmi zavádějící. Je totiž mnoho případů, kdy se předložka ON nehodí.
ALL LEVELS

Smart skills (Global ELT)

Učebnic, které připravují na cambridgeskou zkoušku First, je na trhu mnoho. Tento článek přináší pohled na jednu z nich.

Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno Hrajeme "Na babu" 29 19187 Od Marek Vít poslední příspěvek
před 12 lety