Help for English

Přípona -EE

INTERMEDIATE Vydáno dne 13.12.2013

Pravděpodobně znáte slovo EMPLOYEE. Často se však plete s podobným EMPLOYER. Jak je to s podstatnými jmény, která končí na -EE, a jaký mají vztah k příponě -ER?Přípona -EE

O anglických příponách najdete na našich stránkách celý seriál (1, 2, 3, 4). Práce s nimi je docela zajímavá a studenti by se jim neměli vyhýbat, ač se to často děje. Můžete totiž správnou příponou nejčastěji změnit slovní druh.

prvním díle seriálu jsme si mimo jiné ukázali časté přípony, které se používají u osob: -ER, -OR a -EE.

A právě poslední zmíněná přípona dělá studentům největší problémy. Často ji totiž vůbec neznají nebo se jim plete. Hlavě proto, že existují dvojice slov končících na přípony -EE/-ER. Nejznámější jsou asi tyto dvojice:

employee TTT employer TTT
trainee TTT trainer TTT

Víte, co znamenají? Překlad najdete v žárovce. Nyní si pojďme rozebrat, proč tomu tak je. Základ obou podstatných jmen je sloveso (employ/train). Zjednošeně se pak dá říct, že:

  • osoba s příponou -ER danou činnost vykonává
  • osoba s příponou -EE danou činnost přijímá

Pozor! Možná si řeknete, že přece pracuje zaměstnanec a ne zaměstnavatel, ale základem je sloveso employ, což je zaměstnat. Zaměstnavatel zaměstnává (dává zaměstnání) a zaměstnanec je zaměstnaný (přijímá zaměstnání):

Employers employ people. TTT
Employees are employed. TTT

Employers employ employees. TTT
Employees are employed by employers. TTT

Stejně to funguje u druhé dvojice:

Trainers train people. TTT
Trainees are trained. TTT

Pozn.: Všimněte si, že v čeština vlastně ani nemáme podstatné jméno, které popisuje zaškolovaného pracovníka.

Podobně to funguje i u dalších dvojic, kde je také občas problém najít vhodný český jednoslovný překlad. Např.:

interviewee TTT interviewer TTT
payee TTT payer TTT
abductee TTT abductor TTT

Pozn.: Místo koncového -ER je občas koncové -OR.

Podobných dvojic existuje víc, ale podstatná jména označující osobu, která končí na -EE, se v běžné angličtině moc nepoužívají. Odpověď je nasnadě. Asi jste si všimli, že toto podstatné jméno popisuje vlastně trpný rod (zaměstnanec je zaměstnán, školený je školen), proto je koncové -EE častěji nahrazováno jednoduše příponou -ED a pracuje se s ním jako s přídavným jménem. My si však ještě pro zajímavost uvedeme několik příkladů:

examinee TTT examiner TTT
arrestee TTT arrester TTT
advisee TTT adviser (advisorTTT
assignee TTT assignor TTT

Polovinu s koncovkou -EE však většinou ani nenajdete v běžném slovníku, proto se jejich použití spíše vyhýbejte a ani se nesnažte vytvářet podobná slovíčka. Na druhou stranu se s těmito (pro někoho zvláštními) výrazy můžete setkat, proto je užitečné vědět, co v principu přípona -EE znamená.

Angličtina je však velice hravý jazyk, což ostatně dokládá třeba jedna slavná scéna ze seriálu Friends, kde si Chandler jednoduše vymyslel dvojici slov messee a messer a v jedné scénce říká: … the messers become the messees.

Na tuto scénku se můžete podívat zde. TTT

Pokud neznáte kontext, určitě doporučuji shlédnout několik těchto epizod TTT. Základem těchto dvou vymyšlených slov je sloveso mess TTT. Chandler tady chtěl jednoduše říct, že ti, co s nimi chtěli vydrbat, se stanou těmi, se kterými bude vydrbáno. Ano, v češtině to zní poněkud kostrbatě…

Angličtina však má ještě pár podstatných jmen, která končí na -EE, ale již nestojí ve dvojici se slovy, která končí na -ER. Např.:

addressee TTT referee TTT appointee TTT
evictee TTT deportee TTT absentee TTT
refugee TTT licensee TTT amputee TTT
devotee TTT retiree TTT divorcee TTT

Pozn.: Podrobnější seznam najdete zde.

Výslovnost

Koncové -EE vyslovujeme jednoduše /i:/. Přízvuk v daném slově je pak nejčastěji právě na koncovém -EE, což je občas pro studenty zarážející. Pokud si nejste jisti, klikněte si v horní části článku na slovíčka employee TTT, trainee nebo interviewee.

Závěrem

Cílem toho článku nebylo, abyste teď začali bezhlavě všude přidávat příponu -EE. Ve většině případů by to totiž znělo velmi zvláštně. Na druhou stranu je určitě nutné znát dvojice slov ze začátku článku a pak některá slovíčka slovíčka z poslední tabulky. Ostatní je zde spíše pro zajímavost.
Aplikace pro výuku angličtiny od autorů Help for English!

Učte se s námi anglicky po celý rok již za 990 Kč. Získejte týden zdarma zde.

Pokračovat můžete zde:

INTERMEDIATE

Suffixes - přípony (čtvrtá část)

V poslední části našeho seriálu o příponách si řekneme něco o častých problémech a chybách v pravopisu a výslovnosti, a také o různých kombinacích předpon a přípon.
INTERMEDIATE

Test: SUFFIXES (přípony) #3

Test, ve kterém si procvičíte znalost anglických přípon, konkrétně tvoření přídavných jmen z podstatných jmen.
INTERMEDIATE

Test: SUFFIXES (přípony) #2

Test, ve kterém si procvičíte znalost anglických přípon, konkrétně tvoření podstatných jmen z přídavných jmen.
Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno Přípona -EE 9 4464 Od Josef poslední příspěvek
před 6 lety